20. jun 2025 23:38

Galant: Izrael je uradio veći deo posla - sada Tramp može da ga završi

Izvor: TANJUG

podeli vest

Galant: Izrael je uradio veći deo posla - sada Tramp može da ga završi

Foto: Shutterstock.com/David Cohen 156

TEL AVIV - Bivši izraelski ministar odbrane Joav Galant pozvao je američkog predsednika Donalda Trampa da "završi posao" i napadne iransko podzemno nuklearno postrojenje Fordo.

"Ove nedelje predsednik Tramp mora da donese tu odluku. Da li treba ili ne treba da koristi američku vazdušnu snagu da završi posao koji je Izrael skoro završio, osiguravajući da Iran nikada ne poseduje nuklearno oružje", naveo je Galant u autorskom tekstu za britanski Tajms.

On je naveo da je akcija o kojoj predsednik Tramp mora da odluči jasno definisana i ograničena u svom trajanju i obimu, budući da je Izrael već uradio veliki deo posla u borbi protiv Irana.

Podsetio je da je proteklih šest dana označilo stratešku prekretnicu, a Izrael je "nakon decenija priprema", napao je ključne nuklearne objekte, demontirao proizvodne linije za projektile i eliminisao visoke ličnosti u iranskoj vojsci i Korpusu islamske revolucionarne garde.

"Ove operacije su već unazadile iranski program godinama", ocenio je Galant, napominjući da je ova kampanja "rezultat dugo planirane strategije zasnovane na četiri preduslova: neutralizaciji Hezbolaha, osakaćivanju iranske proizvodnje balističkih raketa, uspostavljanju vazdušnog koridora do Teherana, a kasnije i vazdušnoj nadmoći nad Iranom, i obezbeđivanju američke podrške".

On je pohvalio "izvanrednu veštinu" kojom su izraelske odbrambene snage i Mosad sproveli ratni plan.

"Generacijama će kadeti na vojnim akademijama širom sveta proučavati operaciju 'Uspon lava' kao klasik modernog asimetričnog ratovanja, briljantno kombinujući majstorstvo u vazduhu sa tajnim operacijama", naveo je Galant.

Prema njegovim rečima, veliki deo iranskog programa nuklearnog oružja sada leži u ruševinama, a mnogi naučnici koji su ga vodili su mrtvi.

"Ali jedno ključno mesto je ostalo, postrojenje Fordo. Duboko pod zemljom i jako utvrđeno, ono drži jezgro preostalih iranskih kapaciteta za obogaćivanje: osam kaskada sa preko 3.000 centrifuga. Razmere postrojenja omogućavaju Iranu da brzo obogaćuje uranijum kvaliteta za oružje", upozorio je Galant i dodao da bi Iran, prema podacima Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), to mogao da uradi za samo tri nedelje.

Ostavljanje postrojenja netaknutim rizikuje da Islamska Republika obnovi i nastavi potragu za ultimativnim oružjem za masovno uništenje, istakao je Galant.

On je napomenuo da budući da je objekat, smešten ispod najmanje 90 metara krečnjaka i zaštićen dodatnim slojevima armiranog betona, sposoban da preživi jak vazdušni napad, tako da ne postoji verodostojan način da ga Izrael sam uništi.

"Samo jedna vazduhoplovna snaga ima moć da dokrajči Fordo. SAD su projektovale i napravile GBU 57A/B masivni prodorni raketni sistem (MOP) upravo za takav zadatak. MOP je oružje teško 13.500 kilograma i dugačko 6 metara. Njegova bojeva glava sadrži 2.300 kilograma eksploziva", naveo je Galant u kolumni, napominjući da bi "tri do osam MOP-ova bilo bi dovoljno da Fordo postane neupotrebljiv".

Prema njegovim rečima, samo Tramp može da izda takvo naređenje, a nijedna druga opcija nije realna.

"Pitanje 'Ako ne sada, kada?' je takođe drevno jevrejsko pitanje, koje je postavio Hilel Stariji pre više od dva milenijuma. To je pitanje koje bismo sada postavili predsedniku Trampu. I dodali bismo još jedno pitanje: Ako B-2 i MOP-ovi nisu dizajnirani upravo za ovu svrhu, čemu onda služe?", napisao je Galant.

On je naveo da protivnici američke vojne akcije pričaju "pojednostavljenu priču" o prošlim intervencijama SAD u Vijetnamu, Iraku i Avganistanu koje su dovele do "večnih ratova".

"Da li bi Hladni rat prošao bolje da je Hari Truman prepustio Južnu Koreju Staljinovim posrednicima 1950. godine? Da li bi Bliski istok imao koristi da je Kuvajt bio ostavljen u rukama Sadama Huseina 1991. godine? Da li bi Balkan danas bio stabilniji da Bil Klinton nije zakasnio da spase Bosnu, a zatim i Kosovo od agresije Slobodana Miloševića", kaže Galant.

Takođe je upozorio da bi nuklearno naoružan Iran predstavljao "više od puke pretnje izraelskom narodu i da bi iranske rakete mogle da dosegnu prestonice zemalja Zaliva i Evropu.

"Rezultat bi bila trka u nuklearnom naoružanju u Zalivu. Uništavanjem postrojenja Fordo, predsednik Tramp bi stvorio novu ravnotežu na Bliskom istoku i ponovo uspostavio američko vođstvo. Udar bi se isključivo fokusirao na eliminisanje iranskog programa nuklearnog naoružanja, ali bi trebalo da bude praćen jasnom porukom: Ako Iran pokuša da cilja SAD ili njihove saveznike u Zalivu, rizikuje eliminaciju svog režima", poručio je Galant.

Dodao je i da što duže traje trenutni sukob, veći je rizik po energetska tržišta i globalnu ekonomsku stabilnost, dok Iran "sada mora da razmatra očajničke mere poput napada na svoje arapske susede ili miniranja Ormuskog moreuza", kako bi sprečio američku intervenciju.

Galant tvrdi da bi odlučna akcija sada "sprečila šok cena nafte".

"Izrael se pokrenuo i nastavlja da se kreće odlučno i brzo. Podrška saveznika, pre svega SAD, bila je ključna. Sada, jednim naporom svoje neuporedive vojne snage, SAD mogu skratiti rat, sprečiti širu eskalaciju i okončati glavnu pretnju stabilnosti Bliskog istoka. Takođe mogu poslati signal onim drugim autoritarnim silama koje su bile pokretači Irana da se američko odvraćanje vratilo", zaključio je Galant.