18. jun 2026 11:06

Izrael sa SAD pregovara o zadržavanju trupa u južnom Libanu

Izvor: TANJUG

Foto: shutterstock.com/Aritra Deb, ilustracija

TEL AVIV - Izrael vodi pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o nastavku raspoređivanja svojih trupa u južnom Libanu, izjavila su za Rojters dvojica izraelskih zvaničnika, uključujući visokog zvaničnika bliskog izraelskom premijeru Benjaminu Netanjahuu.

Zvaničnici, koji su govorili pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti razgovora, izneli su ove navode dan nakon što su SAD i Iran potpisali privremeni sporazum kojim se strane pozivaju da poštuju teritorijalni integritet i suverenitet Libana, preneo je Rojters.

Izrael je proširio vojnu operaciju u južnom Libanu nakon što je Hezbolah 2. marta otvorio vatru na izraelske ciljeve u znak podrške Iranu.

Od tada je izraelska vojska sprovela vazdušne i kopnene operacije za koje navodi da imaju za cilj slabljenje i uklanjanje prisustva Hezbolaha.

Izrael teritorije koje kontroliše u Libanu, Gazi i Siriji opisuje kao "tampon zone" između svojih granica i protivničkih snaga, što predstavlja važan deo njegove bezbednosne strategije.

Netanjahu je ranije odbacio pozive na povlačenje sa tih područja.

Jedan od izraelskih zvaničnika je rekao da Izrael vodi intenzivne razgovore sa Vašingtonom i da ne namerava da odustane od svojih stavova, uključujući zadržavanje trupa u području južno od reke Litani.

Drugi zvaničnik ocenio je da će ishod pregovora zavisiti od toga da li će američki predsednik Donald Tramp odlučiti da izvrši dodatni pritisak na Izrael kako bi se pridržavao odredbi privremenog sporazuma sa Iranom.

Kancelarija premijera Netanjahua nije odgovorila na zahtev za komentar.