20. jun 2026 15:26
Blumberg: Irak zatražio od operatera naftnih polja da povećaju proizvodnju
Foto: Kompanija NIS
BAGDAD - Irak je zatražio od operatera pet glavnih naftnih polja da povećaju proizvodnju na nivoe od pre rata, u nastojanju da se dostigne produkcija od više od 3 miliona barela dnevno, nakon što je postignut sporazum između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koji ima za cilj ponovno potpuno otvaranje Ormuskog moreuza, prenosi danas agencija Blumberg.
Kompanija Basra Oil zatražila je povećanje proizvodnje na maksimalni raspoloživi kapacitet na poljima Rumaila, Zapadna Kurna-1, Zapadna Kurna-2, Zubair i Artavi, navodi se u dokumentu od 19. juna u koji je agencija imala uvid.
Portparol iračkog Ministarstva nafte, Salim Al-Rikabi, izjavio je da će povratak većoj proizvodnji biti postepen i zavisiće od operativnih uslova i kupaca koji organizuju tankere za utovar.
Šef iračke državne kompanije za marketing nafte SOMO, Ali Nizar, rekao je u intervjuu za televiziju Irak 24 da se dva broda trenutno utovaruju na južnom terminalu, ali da će morati da uđe još brodova u Ormuz da bi proizvodnja nastavila da raste.
Drugi najveći proizvođač OPEK-a doživeo je pad izvoza nafte nakon što je rat između SAD i Irana doveo do gotovo potpunog zaustavljanja pomorskog saobraćaja kroz moreuz.
Irak zavisi od plovnih puteva kada je reč o najvećem delu izvoza sirove nafte i ima samo ograničen kapacitet za transport nafte preko kopna, što su neki od njegovih suseda koristili na vrhuncu krize, navodi Blumberg.
Jedan visoki zvaničnik naveo je ove nedelje da je proizvodnja u naftnom centru zemlje na jugu Iraka, gde se nalazi pet polja, proteklih dana već porasla na 1,5 miliona barela dnevno. Kompanije od kojih je zatraženo da počnu sa povećanjem proizvodnje već su počele da rade na tome, rekao je portparol iračkog Ministarstva nafte, Salim Al-Rikabi.
Kako se navodi, fokus je trenutno na poljima koja pumpaju povezani gas koji bi podržao lokalnu potražnju za proizvodnjom ovog energenta.