28. mart 2025 11:27
Jelena Begović sa predstavnicima Svetske banke o nastavku SAIGE projekta u oblasti biomedicine i AI
podeli vest
Foto: TANJUG/NITRA/ Zoran Petrović
BEOGRAD - Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u tehničkom mandatu Jelena Begović sastala se u vladi sa predstavnicima Svetske banke, na čelu sa direktorom SB u Srbiji Nikolom Pontarom povodom nove faze njegove implementacije u Srbiji, sa posebnim fokusom na oblasti biomedicine i veštačke inteligencije.
Reč je o projektu - Serbia Accelerating Innovation and Growth Entrepreneurship.
Ministarka dr Begović tokom sastanka primila je čestitke od predstavnika Svetske banke za uspešno sprovedene dosadašnje projekte.
Galerija
"Projekat SAIGE već daje značajne rezultate u unapređenju srpskog naučnoistraživačkog ekosistema i inovacionog preduzetništva. Nova faza će nam omogućiti da dodatno osnažimo sektor biomedicine i razvoj veštačke inteligencije, što će imati direktan uticaj na konkurentnost naše privrede", rekla je Begovićeva.
Dodala je da je do sada sve teklo uspešno i po planu.
"Nova faza SAIGE projekta je jako bitna za nas i želimo da nastavimo da napredujemo. Cilj nam je da imamo kontinuitet", rekla je ona.
Direktor Svetske banke u Srbiji Pontara istakao je da su rezultati dosadašnje saradnje sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije veoma uspešni.
On je pohvalio napore ministarstva u podršci inovacijama i razvoju naučnoistraživačke infrastrukture i naglasio da Srbija ima veliki potencijal u ovim oblastima.
Projekat SAIGE ima za cilj unapređenje relevantnosti i izvrsnosti naučnih istraživanja, kao i podsticanje inovativnog preduzetništva i boljeg pristupa izvorima finansiranja za rast kompanija.
Na ovaj način, Srbija nastavlja da gradi inovacioni ekosistem koji podržava privredni rast i međunarodnu konkurentnost, navedeno je u saopštenju.