MUP: Odbacujemo tvrdnje urednika "Bete", policija je imala zakonsku obavezu da reaguje
22. jun 22:40
30. decembar 2025 13:17
podeli vest
Foto: TANJUG/EPS/ZORAN GAVRILOVIĆ
BEOGRAD - Elektroprivreda Srbije objavila je danas da je počeo probni rad prve vetroelektrane Elektroprivrede Srbije, snage 66 megavata, u Kostolcu i da je svih 20 vetrogeneratora uspešno priključeno na mrežu kao i da su u toku finalna podešavanja predviđena probnim radom.
Izgradnjom solarne elektrane „Petka“ i vetroparka u Kostolcu, snaga EPS u ovoj godini jača je za 76 megavata, navedeno je u saopštenju EPS-a.
Prvi put u proizvodnom portfoliju EPS koristi i vetar kao izvor energije.
Galerija
Rukovodilac projekta izgradnje VE „Kostolac Predrag Đorđević rekao je da su uspešno iskorišćena stara odlagališta termoelektrane i kopova „Kostolac“ kao i da su na tom mestu izgrađena dva nova, zelena kapaciteta.
VE „Kostolac“ je izgrađen na lokacijama Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik.
Planirana godišnja proizvodnja je 187 miliona kilovat-časova godišnje, što je dovoljno za snabdevanje zelenom električnom energijom oko 30.000 domaćinstava, navedeno je u saopštenju.
Projekat se finansira iz kredita nemačke razvojne banke KfW u vrednosti od 110 miliona evra, bespovratna sredstva Evropske unije, odnosno Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) iznose 30 miliona evra, dok je deo sredstava obezbedio EPS.
EPS je strateški posvećen ulaganjima u obnovljive izvore, zaštitu životne sredine i nove tehnologije i ovo je samo početak daljeg intenzivnog razvoja novih zelenih kapaciteta, istaknuto je u saopštenju.
22. jun 22:40
22. jun 22:14
22. jun 21:19
22. jun 21:13
22. jun 16:33
22. jun 15:37
22. jun 15:08
22. jun 14:22
22. jun 22:30
22. jun 21:59
22. jun 21:59
22. jun 21:22
22. jun 21:09
22. jun 15:10
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
22. jun 21:09
22. jun 20:48
22. jun 19:43
22. jun 22:01
22. jun 21:04
22. jun 20:22
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 15:13
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07