16. jun 2026 22:00

NIS dobio novu posebnu licencu Ministarstva finansija SAD za nastavak rada do 1. jula

Izvor: TANJUG

Foto: TANJUG/PRES SLUŽBA NIS

BEOGRAD - Ministarstvo finansija SAD izdalo je danas novu posebnu licencu kojom se NIS-u omogućava nastavak operativnih aktivnosti zaključno sa 1. julom 2026. godine, objavila je kompanija.

Ovom licencom omogućeno je, kako je naveo NIS, održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegova operativna zavisna društva, uključujući rafinerijsku preradu, uvoz sirove nafte, obavljanje transakcija neophodnih za sigurnost snabdevanja i tehničko održavanje, kao i finansijska poravnanja.

Kompanija NIS u saopštenju zahvaljuje svim domaćim i inostranim institucijama koje podržavaju napore da se kompaniji omogući nesmetan rad što je od velikog značaja za energetsku stabilnost Republike Srbije.

Prethodna operativna licenca NIS-u od OFAC-a važila je do danas, 16. juna.

Mađarska kompanija MOL je 6. juna dobila zvaničnu licencu od OFAC-a za nastavak pregovora o kupovini ruskog većinskog udela u Naftnoj industriji Srbije a.d. (NIS) koja takođe ističe danas, 16. juna.

Kupoprodajni ugovor između MOL grupe i Gaspromnjefta za sticanje udela od 56,15 odsto u NIS-u još uvek se finalizuje, naveli su ranije danas u saopštenju iz Ministarstva rudarstva i energetike.

SAD su uvele sankcije NIS-u 9. oktobra 2025. godine zbog većinskog ruskog vlasništva.