22. jun 2026 20:11

Džefri Saks: Sankcije NIS-u nezakonite, SAD ne mogu da kažu Srbiji da ne sarađuje sa Rusijom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Džefri Saks: Sankcije NIS-u nezakonite, SAD ne mogu da kažu Srbiji da ne sarađuje sa Rusijom

Foto: TANJUG/MILOŠ MILIVOJEVIĆ

BEOGRAD - Jedan od najuglednijih svetskih ekonomista i ekspert u oblasti održivog razvoja, profesor sa Kolumbija univerziteta, Džefri Saks izjavio je da su američke sankcije uvedene Naftnoj industriji Srbije zbog većinskog ruskog vlasništva u kompaniji nezakonite i jednostrane i istakao da SAD ne mogu da kažu Srbiji da ne sarađuje sa Rusijom.

"Ja smatram da su američke sankcije naprosto nezakonite. Zakonite sankcije znače da su se u Savetu bezbednosti UN, složili oko paketa sankcija. Ali rekao bih da jedna zemlja ne može ili ne bi trebalo, da maltretira druge zemlje. SAD ne bi trebalo da budu u poziciji da kažu Srbiji da ne može da sarađuje sa Rusijom. To je suludo", rekao je Saks.

Istakao je da je situacija takva da ako neka zemlja pokuša da zaobiđe sankcije SAD mogu da blokiraju njene banke i ugroze ekonomiju, zbog pritiska američkog dolara.

Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa