14. april 2026 10:44
Međunarodna agencija za energetiku predviđa najnižu tražnju nafte od pandemije Covid-19 do sada
Foto: Shutterstock.com/Dave Hoeek, ilustracija
PARIZ - Međunarodna agencija za energetiku (IEA) predviđa u drugom trimestru najveći pad tražnje nafte od pandemije Covid-19 do sada, prema danas objavljenom mesečnom izveštaju te agencije.
"Kolaps" potrošnje "crnog zlata", koji je najpre primećen na Bliskom istoku i u azijsko-pacifičkom regionu, trebalo bi da se "proširi srazmerno trajanju nestašice i rasta cena", ističe IEA, prenosi televizija BFM.
Rat na Bliskom istoku je izazvao "najveći udarac za ponudu nafte u istoriji", sa gubitkom od 10 miliona barela prošlog meseca, uz istovremeni porast ruskih prihoda od izvoza nafte, koji su se udvostručili između februara i marta, zaključuje se u izveštaju IEA.