Sednica Skupštine APV sutra, na dnevnom redu predlog o završnom računu budžeta za 2025.
23. jun 13:28
10. februar 2023 10:37
podeli vest
Foto: Bojana Janjić
BEOGRAD - Izložba "Olga Jančić: Iskonsko u modernom“ biće otvorena sutra (13:00) u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, čime počinje ciklus “Umetnost i ličnost, skulptorke iz kolekcije MSUB”, saopštili su danas organizatori.
Iz MSUB je najavljeno da će do 2. maja biti izloženo 20 skulptura Jančić (1929-2012) u kamenu, drvetu, bronzi i aluminijumu, a poseban segment izložbe čine video snimci monumentalnih skulptura u slobodnom prostoru.
"U svom bogatom i plodnom umetničkom stvaralaštvu od preko šest decenija, Jančić dubokim razumevanjem i doživljajem iskonskog uspeva da skulpturama modernog izraza da dimenziju prvobitnosti", kaže se u saopštenju.
Autorka ciklusa i izložbe je muzejska savetnica Rajka Bošković, a asistentkinja izložbe je Kristina Armuš.
Ciklusom samostalnih izložbi "Umetnost i ličnost, skulptorke iz kolekcije MSUB” biće predstavljeni opusi umetnica koje su snagom svoje ličnosti, prevazilazeći lična i društvena ograničenja, ostvarile visoke domete, obeleživši skulpturu 20. i početka 21. veka.
Jančić je upisala Vajarstvo na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, a specijalizaciju je imala u Majstorskoj radionici Tome Rosandića.
Učestvovala je u osnivanju grupe "Prostor 8" koja prvi put priređuje izložbu u slobodnom prostoru u Tašmajdanskom parku u Beogradu 1957. godine.
Prvu samostalnu izložbu imala je 1959. godine u Umetničkom paviljonu u Beogradu, kada dobija nagradu za skulpturu na I međunarodnom bijenalu mladih u Parizu.
Izlagala je na preko 20 samostalnih i velikom broju grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, i bila je u selekciji najznačajnijih izložbi jugoslovenskih umetnika u inostranstvu.
23. jun 09:12
22. jun 16:33
22. jun 15:37
23. jun 13:58
23. jun 13:57
23. jun 13:56
23. jun 11:33
23. jun 10:15
22. jun 15:10
23. jun 13:04
23. jun 11:11
23. jun 10:46
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32