20. jun 2026 15:23
Počeo dvodnevni Afro festival u Beogradu
Foto: FOTO TANJUG/TANJUG VIDEO
BEOGRAD - U Muzeju afričke umetnosti u Beogradu danas je počeo Afro festival 2026, najveća i najdugovečnija manifestacija posvećena afričkim kulturama u Srbiji.
Tokom dva festivalska dana od 10 do 18 časova muzejska bašta na Senjaku i izložbeni prostori pretvaraju se u živu scenu susreta umetnosti, muzike, dizajna i savremenog i tradicionalnog afričkog stvaralaštva, okupljajući publiku svih generacija, umetnike, izlagače i predstavnike diplomatske zajednice, saopštio je Muzej afričke umetnosti.
Prvog dana festivala održane su brojne radionice za decu i odrasle, predavanja i tematska vođenja kroz stalnu postavku Muzeja i izložbu „Reci: Art – Otpad kao resurs“, kao i susreti sa umetnicima i izlagačima iz različitih zemalja Afrike i afričke dijaspore.
Veliku pažnju posetilaca privukao je Afrički bazar, dok su među najposećenijim sadržajima bili izložba na otvorenom „Impresije o Africi“, na kojoj su predstavljeni najbolji radovi učesnika jubilarnog 10. likovnog konkursa Muzeja afričke umetnosti, radionica vezivanja afričkih turbana, kao i kreativne radionice inspirisane reciklažom i tradicionalnim ganskim Kente tkaninama.
Posebno interesovanje izazvali su interaktivni program „Muzika nade“, radionica arapske kaligrafije u organizaciji Arapskog kulturnog centra, kao i segment „Živo nasleđe Afrike“, kroz koji su posetioci imali priliku da upoznaju angolske plesove i kapueru, kao i tradicionalni ples kugidža iz Kraljevine Esvatini. Najmlađi su učestvovali i u oslikavanju zajedničkog murala inspirisanog tanzanijskim Tingatinga stilom slikarstva.
Festival se nastavlja u nedelju, 21. juna, uz Durbar, tradicionalni „Festival festivala“, koji okuplja ambasade, konzulate i predstavnike afričkih zemalja u Srbiji a na kojem će se obratiti Džozef Kalala Mulamba, ambasador Demokratske Republike Kongo i doajen Grupe afričkih ambasada u Srbiji.
Posetioci će sutra moći da upoznaju kulturu, muziku, ples, gastronomiju i običaje Alžira, Angole, Gane, Egipta, Demokratske Republike Kongo, Libije, Maroka, Nigerije i Tunisa, kao i Gabona i Jamajke.
Muzički vrhunac ovogodišnjeg Afro festivala očekuje se u nedelju u 14 časova, kada će nastupiti Les Amazones d’Afrique, jedan od najznačajnijih savremenih ženskih muzičkih kolektiva sa afričkog kontinenta.
Umetnice iz Malija, Benina, Burkine Faso, Obale Slonovače i Konga kroz spoj tradicionalnih ritmova, hip-hopa, trepa i elektronske muzike donose snažnu poruku slobode, solidarnosti i osnaživanja žena.
Drugog dana festivala publiku očekuju i radionica održive mode „Re Shirt Lab – Africa × Serbia Redesign Workshop“, realizovana u saradnji sa Beogradskom nedeljom mode, kao i završno izvlačenje nagrada koje organizuje prijatelj festivala Disko Travel, a najsrećniji posetilac osvojiće putovanje u Maroko.