22. jun 2026 10:10

Grad Zagreb do 2027. ograničava upotrebu plastike za jednokratnu upotrebu

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/DarioZg, ilustracija

ZAGREB - Grad Zagreb planira postepeno ukidanje proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu u radu gradskih službi, ustanova i na javnim događajima do početka 2027. godine, kao deo šire strategije smanjenja otpada i unapređenja održivog upravljanja otpadom.

Grad je otvorio javnu raspravu o Nacrtu predloga odluke o smanjenju upotrebe plastičnih proizvoda i podsticanju odživih praksi i biće otvorena do 10. jula, prenosi HINA.

Cilj ove odluke jeste smanjenje negativnog uticaja proizvoda od plastike na životnu sredinu, podsticanje odgovornog upravljanja otpadom i zamena plastike alternativama.

Prema predlogu, planira se uspostavljanje sistema koji podržavaju ponovnu upotrebu i zelene javne nabavke, smanjenje upotrebe plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu, a planira se i primena održivih praksi u svakodnevnom poslovanju.

Predviđena je zamena jednokratnih plastičnih proizvoda, poput posuđa, pribora za jelo, slamki, čaša, kesa, ali i balona, konfeta i dekoracija, višekratnim ili ekološki prihvatljivim alternativama od metala, stakla, drveta, papira, biljnih vlakana, šećerne trske ili bambusa.

Postepeno ukidanje jednokratne plastike u radu, nabavkama i organizaciji događaja planirano je najkasnije do 1. januara 2027. godine, dok će postojeće zalihe moći da se koriste do isteka, bez novih nabavki.

U slučajevima kada postoje zdravstveni, bezbednosni ili tehnički razlozi, biće dozvoljena privremena upotreba određenih proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu.