Bez zadržavanja na rapmama auto-puteva i na putničkim terminalima na granicama
24. jun 19:24
9. avgust 2024 14:35
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/OneSideProFoto, ilustracija
PODGORICA - Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Budva prijavila je epidemiju morbila na teritoriji ove opštine, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
"U Budvi je registrovano sedam obolelih. Nakon što je utvrđeno da su pojedini slučajevi epidemiološki povezani (uspostavljena lokalna transmisija), ispunjeni su kriterijumi za prijavu epidemije. Ovakav razvoj situacije nije iznenađujući s obzirom na nizak nivo vakcinacije protiv morbila u našoj zemlji, kao i na epidemije u susednim državama. Sa početkom nove školske godine, rizik od daljeg širenja morbila će dodatno porasti", ističu iz IJZ-a.
Istakli su da je potpuna vakcinacija, primanjem dve doce, vakcina, pri čemu prvu dozu treba primiti što pre nakon navršenih godinu dana, jedina zaštita od zaražavanja.
Vakcina je bezbedna i veoma delotvorna, a naročito je važno pravovremeno primanje vakcine, naveli su iz IJZ.
Inače, u Crnoj Gori je od 28. marta, zaključno sa 9. avgustom registrovano 16 slučajeva obolijevanja od morbila.
24. jun 19:24
24. jun 19:03
24. jun 18:26
23. jun 11:33
23. jun 10:15
22. jun 15:10
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 14:36
24. jun 13:19
24. jun 11:22