26. jun 2026 15:57

Kampanja "Kad pijem, ne vozim" 20 godina podseća da alkohol i vožnja ne idu zajedno

Izvor: TANJUG

podeli vest

Kampanja "Kad pijem, ne vozim" 20 godina podseća da alkohol i vožnja ne idu zajedno

Foto: TANJUG/ABS/ ProRec studio

BEOGRAD - Kampanja "Kad pijem, ne vozim" ove godine obeležava 20 godina kontinuiranog delovanja kao jedna od najdugovečnijih društveno odgovornih inicijativa u Srbiji usmerena na promociju bezbednog ponašanja u saobraćaju i odgovorne konzumacije, a tokom dve decenije kampanja dosledno podseća da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Kampanja, koju zajednički realizuju Apatinska pivara, Uprava saopraćajne policije i Agencija za bezbednost saobraćaja, posebno je usmerena na mlade vozače i situacije u kojima se odgovorne odluke donose nakon izlazaka, provoda i festivalskih događaja, saopšteno je iz ABS-a.

Početak ove kampanje obeležava se u okviru ovogodišnjeg Belgrade Music Week-a, gde se kroz promotivne aktivnosti i direktnu komunikaciju sa posetiocima šalje poruka o značaju odgovornog ponašanja u saobraćaju.

Saobraćajna policija je prošle godine sankcionisala blizu 57.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

"Samo kontrole i kaznene mere nisu dovoljne, već su neophodne zajedničke preventivne aktivnosti svih subjekata u sistemu bezbednosti saobraćaja, a izuzetan primer je aktivno učešće društveno odgovornih kompanija, kao što je Apatinska pivara, koji pored svoje osnovne delatnosti, šalju jasnu poruku koliko je važno bezbedno ponašanje u saobraćaju i da je alkohol uz vožnju neprihvatljiv rizik", ističe Uprava saobraćajne policije.

Dodaju da su mladi vozači od 18 do 29 godina glavna ciljna grupa na koju je usmerena ova kampanja, jer je neophodno da na početku vozačkog staža zauzmu ispravne stavove i shvate da alkohol i vožnja nikako ne idu zajedno.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova potvrđuju da su brojne aktivnosti u kontroli i prevenciji za prethodnih 20 godina značajno uticale na smanjenje u broju poginulih i teško povređenih mladih vozača.

U odnosu na 2006. godinu broj poginulih mladih vozača je prepolovljen, a broj teško povređenih manji za trećinu.

Takođe se navodi, u odnosu na prethodni period, od pre 10 godina, smanjen je za 20 odsto broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u kojima je učestvovao mlad vozač, a prepolovljen je broj ovih nezgoda u kojima je uticajni faktor alkoholisanost mladog vozača.

"Dvadeset godina kampanje 'Kad pijem, ne vozim' predstavlja potvrdu da dosledna i dugoročna komunikacija može da doprinese jačanju svesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju. Ponosni smo što smo zajedno sa partnerima tokom dve decenije gradili prepoznatljivu platformu koja podseća da su bezbedne odluke deo svake odgovorne zabave. Posebno nam je važno što kampanju nastavljamo da približavamo mladima, upravo na mestima gde provode svoje vreme i gde se donose odluke koje su ključne za bezbednost u saobraćaju", poručili su iz Apatinske pivare.

V.d. direktora ABS-a Branko Stamatović je rekao da kampanja "Kad pijem, ne vozim" šalje jednostavnu, ali važnu poruku da alkohol i vožnja nikada ne idu zajedno.

"Posebno je važno da do mladih dopremo na mestima gde se okupljaju i provode, jer upravo tada mogu da donesu pogrešne odluke koje mogu imati ozbiljne posledice. Svaka odgovorna odluka da se nakon konzumiranja alkohola ne sedne za volan znači veću bezbednost za vozača, njegove saputnike i sve ostale učesnike u saobraćaju. Zato ABS sa ponosom učestvuje u realizaciji ove kampanje već pet godina, jer verujemo da se trajne promene postižu kontinuiranom edukacijom, partnerstvom institucija i društveno odgovornih kompanija i stalnim podsećanjem da nijedan provod nije vredan izgubljenog života“, izjavio je Stamatović.

Kampanja "Kad pijem, ne vozim" i nakon dve decenije nastavlja da podseća da alkohol i vožnja ne idu zajedno i da odgovorna odluka da se ne sedne za volan nakon konzumiranja alkohola može sačuvati živote, navodi se u saopštenju.