3. oktobar 2025 14:12
Dragan Glamočić: Srbija na korak od konačnog iskorenjivanja besnila kod divljih životinja
podeli vest
Foto: Tanjug/video
SMEDEREVSKA PALANKA - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je danas da je Srbija na korak od konačnog iskorenjivanja besnila kod divljih životinja, bolesti koja je još uvek prisutna u svetu i od koje svake godine skoro oko 60.000 ljudi umire u najstrašnijim mukama.
On je danas u Smederevskoj Palanci na aerodromu Rudine, tokom sprovođenja četvrte jesenje kampanje oralne vakcinacije divljih životinja protiv besnila, a koja je počela sredinom juna 2024. rekao da zahvaljujući ovom projektu, koji se sprovodi uz podršku Evropske unije kontinuirano od 2010. godine, Srbija od 2018. nema nijedan slučaj pojave besnila, ni kod divljih životinja, ni kod pasa lutalica.
"Upravo zahvaljujući toj dugogodišnjoj saradnji sa EU, Srbija je na korak od konačnog iskorenjivanja jedne od najopasnijih zoonoza. Sprovođenjem vakcinacije, kao najsavremenijim i dokazano najefikasnijim metodom borbe protiv ove bolesti, ne samo da unapređujemo zdravlje i bezbednost naših građana i životinja, već stvaramo i preduslove za slobodnije kretanje ljubimaca", rekao je Glamočić.
Glamočić je naveo da je poslednji projekat "Podrška kontroli, praćenju i iskorenjivanju besnila kod divljih životinja u Srbiji", koji se sprovodi zajedno sa EU, IPA projekat, vrednosti negde oko četiri miliona evra, omogućio sprovođenje četiri kampanje vakcinacije, odnosno po dve (prolećne i jesenje) tokom 2024. i 2025.
"Upravo danas ovde u toku je sprovođenje poslednje kampanje oralne vakcinacije zaprašivanjem iz vazduha, koja je, kako se smatra, najsavremenija metoda koja se trenutno sprovodi u svetu", rekao je ministar.
On je precizirao da se ovakav vid vakcinacije sprovodi izbacivanjem vakcina u obliku oralnih mamaka iz šest aviona koji poleću sa aerodroma u Trsteniku, Ečkoj, Smederevskoj Palanci i Vojki na području cele zemlje, osim u naseljenim mestima, na vodenim površinama i velikim saobraćajnicama, a prema usvojenom planu vakcinacije u zavisnosti od vremenskih uslova.
Naglasio je i da je ugovorom predviđeno bilo da tokom svake kampanje bude isporučeno i distribuirano vazdušnim putem preko 1.300.000 doza vakcine protiv besnila.
"Nadam se da je ovo poslednja kampanja oralne vakcinacije protiv besnila iz vazduha koju finansira EU i da ćemo nakon ovoga dobiti pozitivan stav i od Evropske komisije i od Svetske organizacije za zdravlje životinja da je Srbija zemlja slobodna od besnila i time steći sve ono što iz toga proističe, a to je da zaštitimo zdravlje prvenstveno ljudi", rekao je Glamočić.
On je naglasio i da nam je u ovoj borbi EU pomogla u startu sa svojim donacijama, opredelivši negde oko 18 miliona evra za ovu kompletnu akciju.
"Srbija će nakon ovoga nastaviti sa sprovođenjem mera kako se više nikada ne bi desilo da se pojavi opet ova zarazna bolest u Srbiji", rekao je Glamočić.
Ambasador EU u Srbiji Andreas fon Bekerat rekao je da su zaista impresivni rezultati postignuti ovim projektom koji je EU finansirala još od 2010. godine.
"Ti impresivni podaci pokazuju da od 2018. godine nismo imali nijedan slučaj zaražavanja besnilom ni među ljudima ni među životinjama u Srbiji", kazao je on.
Fon Bekerat je naveo i da je EU za ovaj projekat izdvojila 20 miliona evra, precizirajući da je samo ova kampanja vredela 18 miliona evra, a da je na to dodato još dva miliona evra za podizanje kapaciteta i druge aktivnosti koje su bile neophodne za dobru realizaciju kampanje.
"Ovo je zaista bio pravi timski napor, jer pored EU i nadležnog ministarstva tu su učestvovali i Uprava za veterinu i naučna zajednica i veterinarski instituti. Ipak ne treba da se zavaravamo i da mislimo da smo sa ovim zauvek istrebili besnilo već moramo da nastavimo i dalje sa vakcinacijom", rekao je ambasador EU u Srbiji.
Prema negovim rečima, Uprava za veterinu mora da nastavi vakcinaciju sopstvenim sredstvima, kako bi se očuvali odlični rezultatu koji su postignuti.
"Došao je trenutak da Srbija preuzme vođstvo u borbi protiv besnila. Zato pozivam relevantne nadležne institucije Republike Srbije da preuzmu odgovornost i nastave da blisko sarađuju sa zdravstvenim i naučnim sektorom. Kako bi Srbija ostala zemlja bez besnila, neophodan je pristup međusektorske saradnje”, naveo je ambasador.
On je naglasio da je važno da Srbija sada iskoristi ovaj uspeh i preduzme naredne korake kako bi formalizovala dobijanje statusa države u kojoj nema besnila, kako bi iskoristila sve one prednosti koje takav status donosi.
"Mi ćemo nastaviti da vas podržavamo i tu smo uz vas uvek", zaključio je on.
Rukovodilac projekta za iskorenjivanje besnila i sprovođenje kampanje oralne vakcinacije divljih životinja protiv besnila Katarina Tošić kazala je da je besnilo bolest koja je 100 odsto smrtonosna, ali je isto u potpunosti preventabilna jer postoje vakcine za ljude, kao i za domaće i divlje životinje.
"Ipak, još uvek postoji pretpostavka da preko 59.000 ljudi godišnje umire od besnila u svetu i to je strašna informacija, s obzirom da je 21 vek", rekla je ona.
Tošićeva je navela i da se oralna vakcina čuva i distribuira duboko zamrznuta na minus 20 stepeni i da se nalazi u malom blisteru u hranljivom mamku koji je napravljen od ribljeg brašna koji kada počne da se odmrzava privlači mirisom divlje žvotinje da ga pojedu i na taj načun se imunizuju.
Prema podacima resornog ministarstva, oralna vakcinacija divljih životinja protiv besnila finansira se iz fondova EU i od 2010. do sada u tu svrhu uloženo je preko 18 miliona evra.
U 2024. i 2025. sprovedene su dve prolećne i dve jesenje kampanje. Završna jesenja kampanja počela je početkom septembra ove godine, a sprovođenje vakcinacije planirano je da se završi u toku naredne nedelje.