4. maj 2026 19:38
Marko Đurić na razgovoru sa Milenom Mitić: Otvaranje ambasade u Rigi jača diplomatsko prisustvo Srbije na Baltiku
Foto: TANJUG/ANA PAUNKOVIĆ
BEOGRAD - Minstar poljnih poslova Marko Đurić razgovarao je danas sa Milenom Mitić pred njeno stupanje na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Srbije u Letoniji i istakao da otvaranje srpske ambasade u Rigi predstavlja značajan korak u jačanju diplomatskog prisustva zemlje u baltičkom regionu.
"Bilo mi je zadovoljstvo da danas obavim završni razgovor sa Milenom Mitić pred njeno stupanje na dužnost izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Republike Srbije u Letoniji. Otvaranje Ambasade Republike Srbije u Letoniji predstavlja značajan korak u jačanju diplomatskog prisustva naše zemlje u baltičkom regionu i jasnu potvrdu opredeljenosti Srbije za produbljivanje odnosa sa državama ovog dela Evrope", naveo je Đurić na društvenoj mreži Iks.
Izrazio je uverenje da će ambasadorka Mitić svojim dugogodišnjim iskustvom i posvećenim radom doprineti daljem unapređenju srpsko-letonske saradnje u svim oblastima od zajedničkog interesa.
Vlada Srbije krajem novembra donela je odluku o otvaranju Ambasade Srbije u Letoniji sa sedištem u Rigi.
Odluka je objavljena u Službenom glasniku 28. novembra, a stupila je na snagu osam dana kasnije.
Kako je navedeno tada u Službenom glasniku, Ministarstvo spoljnih poslova obavezalo se da preduzme sve potrebne mere za sprovođenje ove odluke.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je u maju prošle godine otvaranje ambasade u Rigi, navodeći da Beograd nastoji da otvori kanal komunikacije sa zemljama koje su "više skeptične" ka evropskom putu Srbije.