25. jun 2026 14:08

Nabhan: SAD preuzele obaveze koje značajno idu u prilog Iranu

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Andy.LIU, ilustracija

BEOGRAD - Nekadašnji ambasador Palestine u Srbiji Mohamed Nabhan izjavio je danas da Memorandum o razumevanju, koji su potpisali američki predsednik Donald Tramp i iranski predsednik Masud Pezeškijan, a koji otvara put za pregovore o okončanju nedavnih ratnih sukoba i kontroli nuklearnog programa, pokazuje da su SAD preuzele na sebe šest obaveza koje značajno idu u prilog Iranu - da će se povlačiti sa Bliskog istoka, da će odblokirari iranske luke, da više neće napadati Iran, da će povući sankcije i osloboditi novac, što se i realizuje.

"Najbitnije je što se SAD obavezuju da će napraviti fond od 300 milijardi dolara kako bi platili Iranu za reparaciju. Postojao je nuklearni dogovor između SAD i Irana koji je Barak Obama napravio, i Tramp je iz toga izašao 2018. godine svojevoljno. Iran se od tada oseća slobodnim da razvija svoj nuklearni program. Iran nije zemlja od juče, to je kultura koja postoji hiljadama godina i ne zavisi od pojedinaca ili nekog vođe", istakao je on za K1 televiziju govoreći o pregovorima Irana i SAD.

Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa