MUP: Odbacujemo tvrdnje urednika "Bete", policija je imala zakonsku obavezu da reaguje
22. jun 22:40
17. januar 2024 11:20
podeli vest
Foto: TANJUG/STR
KOSOVSKA MITROVICA - Ogroman broj Srba u Leposaviću i Kosovskoj Mitrovici okupio se od jutros kako bi potpisali peticiju za smenu nelegitimnih gradonačelnika, koje je prošle godine premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti postavio na čelo opština iako su na izborima osvojili manje od četiri odsto glasova.
Kolone Srba formirale su se ispred mesta gde se potpisuje peticija, javlja dopisnik Tanjuga.
Na fotografijama sa terena vide se građani koji uprkos lošem vremenu čekaju da popune formular za smenu lažnih "gradonačelnika".
Za gradonačelnike četiri opštine sa srpskom većinom na severu KiM izabrani su Albanci, na lokalnim izborima održanim u aprilu prošle godine, koje su Srbi bojkotovali zbog nepoštovanja briselskih sporazuma od strane Prištine, stalnih upada specijalnih jedinica na sever KiM i protivpravnih hapšenja Srba,
Na te izbore izašlo je svega oko 3,5 odsto birača od ukupno 45.950 upisanih, tačnije tada je glasačko pravo iskoristilo njih 1.567, od kojih 13 Srba.
Galerija
Od tada se na čelu četiri opštine na severu KiM, u kojima Srbi čine 95 stanovništva, nalaze gradonačelnici Albanci.
Peticije za smenu gradonačelnika pokrenula je grupa građana iz severnog dela Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zubinog Potoka i Zvečana.
Privremene vlasti u Prištini su prošlog leta usvojile tzv. administrativno uputstvo za razrešenje gradonačelnika putem peticije.
22. jun 22:40
22. jun 22:14
22. jun 21:19
22. jun 21:13
22. jun 16:33
22. jun 15:37
22. jun 15:08
22. jun 14:22
22. jun 22:30
22. jun 21:59
22. jun 21:59
22. jun 21:22
22. jun 21:09
22. jun 15:10
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
22. jun 21:09
22. jun 20:48
22. jun 19:43
22. jun 22:01
22. jun 21:04
22. jun 20:22
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 15:13
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07