8. maj 2026 16:51

Najmanje 10 osoba poginulo nakon urušavanja rudnika zlata na severozapadu Kenije

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Adam J, ilustracija

NAJROBI - Najmanje 10 osoba poginulo je nakon što se urušio rudnik zlata u Rumos Hilsu na severozapadu Kenij, saopštile su danas kenijske vlasti.

Komesar okruga Vest Pokot, Dejvid Saruni, rekao je da se nekoliko ljudi vode kao nestali, jer su zvaničnici čuli zvuke i krike iz ruševina rudnika koji se urušio u četvrtak uveče, što daje nadu da ima još preživelih.

Saruni je za agenciju Sinhua naveo da spasilačka misija kenijskog Crvenog krsta i dalje traje blizu granice okruga Vest Pokot i Turkana.

"Izvučeno je najmanje 10 tela iz jame, a spasilačka misija je u toku jer se veruje da je još ljudi zarobljeno u urušenom rudniku", rekao je on.

Zvaničnik je dodao da je 12 preživelih hospitalizovano u lokalnoj zdravstvenoj ustanovi nakon što ih spasili meštani.

Lokalni poglavica plemena, Ajzak Lomvai izjavio je da su u trenutku urušavanja radili brojni rudari koji su zatrpani živi u jami.

Za sada nije jasno koliko je rudara bilo unutra kada se rudnik urušio.