16. jun 2026 17:29

Italija: Hapšenje sedmorice anarhista odgovornih za napade na infrastrukturu

Izvor: TANJUG

Foto: shutterstock.com/ChiccoDodiFC, ilustracija

MILANO  - Italijanska policija uhapsila je sedam osoba optuženih za pripadnost anarhističkoj militantnoj mreži koja je u februaru ove godine izvodila sabotaže na brzoj železničkoj pruzi tokom Zimskih olimpijskih igara.

Policija je danas saopštila da je nadležni sudija naredio da se pet osumnjičenih zadrži u zatvoru, a dvoje u kućnom pritvoru, prenosi Rojters i navodi da optužbe uključuju terorističko udruživanje i podrivanje demokratskog poretka.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni pozdravila je policijsku operaciju i ocenila da je policija "zadala težak udarac onima koji veruju da mogu da ugroze bezbednost nacije, da napadaju stratešku infrastrukturu i dovode u pitanje principe demokratskog suživota".

Policija je saopštila da se dvojica uhapšenih terete za učešće u napadu izvedenom 14. februara na brzu železničku prugu Rim-Firenca, a prema tvrdnjama istražitelja, sabotaža je izvršena upotrebom improvizovanih eksplozivnih naprava i prouzrokovala štetu na infrastrukturi procenjenu na 455.000 evra.

Napad je doveo do kašnjenja vozova na liniji Milano-Kortina dužeg od jednog sata tokom održavanja Zimskih olimpijskih igara.

Prema saznanjima policije, anarhistička grupa je bila bazirana u Rimu, ali je održavala veze sa svojim ćelijama u gradovima Bolonja, Milano i Napulj.