22. jun 2026 14:42
Australijska policija zaplenila 2,7 tona kokaina nedaleko od Sidneja
Foto: Shutterstock.com/Jaromir Chalabala, ilustracija
SIDNEJ - Australijska policija je zaplenila 2,7 tona kokaina sakrivenog u podzemnoj mreži bunkera u zapadnom delu Sidneja, što se smatra najvećom zaplenom ikada, preneli su danas lokalni mediji.
Droga, čija se ulična vrednost procenjuje na 816 miliona australijskih dolara (oko 500 miliona evra), pronađena je u petak uskladištena u tri kontejnera sakrivena u podzemnim bunkerima ispod lažnih podova na jednom imanju u Londonderiju, prenosi BBC.
Dvojica muškaraca starosti 21 i 25 godina, koji su navodno pokušali da pobegnu od policije, uhapšeni su na licu mesta, optuženi za posedovanje droge i preti im doživotna zatvorska kazna ako budu proglašeni krivima.
Policija veruje da je kokain prokrijumčaren u Australiju preko malog grada Midž Point u Severnom Kvinslendu po nalogu organizovane kriminalne grupe.
Uprkos svojoj udaljenosti Australija je unosno tržište za trgovinu drogom, a kokain se prodaje po ceni od oko 300 australijskih dolara za gram.
Australijanci i Novozelanđani imaju najveće stope upotrebe kokaina u svetu, navodi se u prošlogodišnjem izveštaju UN o drogama u svetu.