Vučić se sreo sa građanima koji pešače na skup koji će biti održan 27. juna u Beogradu
25. jun 22:52
28. mart 2025 12:16
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/hyotographics, ilustracija
TEHERAN - Predsednik iranskog parlamenta Mohamad Kalibaf izjavio je danas da će Iran napasti američke baze u regionu ako Sjedinjene Američke Države sprovedu vojnu akciju protiv Teherana u odsustvu novog nuklearnog sporazuma.
"Ako Amerikanci napadnu svetinje Irana, ceo region će eksplodirati kao varnica u skladištu municije. I njihove baze, kao i baze njihovih saveznika, neće biti bezbedne", rekao je Kalibaf tokom govora povodom Dana Al-Kudsa, koji se obeležava poslednjeg petka Ramazana, preneo je Rojters.
Američki predsednik Donald Tramp ranije ovog meseca je rekao da je poslao pismo iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hamneiju, upozoravajući da pitanje Irana može da bude "rešeno na dva načina: vojno ili dogovorom".
Hamnei je ocenio Trampovu poruku kao "obmanjujuću", dok je iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči rekao da pregovori nisu mogući dok Vašington ne promeni svoju politiku "maksimalnog pritiska".
Arakči je rekao da je Iran detaljno proučio Trampovo pismo i da je posredstvom Omana poslao "odgovarajući odgovor".
Tokom svog prvog mandata od 2017. do 2021. godine, Tramp je povukao SAD iz nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, kojim su bile postavljene stroge granice za iranski nuklearni program u zamenu za ublažavanje sankcija.
Nakon toga, Iran je prekršio odredbe sporazuma povećanjem obogaćivanja uranijuma, posebno nakon što su SAD ponovo uvele sankcije.
Zapadne sile optužuju Iran da tajno razvija nuklearno oružje, dok Teheran tvrdi da razvija svoj nuklearni program isključivo u civilne svrhe.
25. jun 22:52
25. jun 22:18
25. jun 20:30
25. jun 13:26
25. jun 18:41
25. jun 15:47
24. jun 20:44
25. jun 17:43
25. jun 16:44
25. jun 14:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19