25. januar 2026 15:57
Stiv Vitkof: Delegacija SAD imala konstruktivne razgovore s Netanjahuom o planu za Gazu
Foto: AP Photo/Markus Schreiber
VAŠINGTON - Specijalni američki izaslanik Stiv Vitkof rekao je danas da su razgovori zvaničnika Sjedinjenih Američkih Država sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o drugoj fazi mirovnog plana od 20 tačaka za Pojas Gaze bili konstruktivni.
"SAD i Izrael održavaju snažan i dugotrajan odnos izgrađen na bliskoj koordinaciji i zajedničkim prioritetima. Razgovor je bio konstruktivan i pozitivan, a obe strane su se saglasile u vezi sa sledećim koracima i važnosti nastavka saradnje po svim pitanjima ključnim za region", naveo je Vitkof u objavi na platformi Iks.
Vitkof i američki izaslanik Džared Kušner sastali su se u subotu sa Netanjahuom u Jerusalimu i pozvali njegovu vladu da pređe na sprovođenje druge faze primirja u Pojasu Gaze.
Neimenovani američki zvaničnik rekao je novinarima da je tokom razgovora bilo reči o predaji tela poslednjeg taoca u Pojasu Gaze, kao i o narednim koracima za demilitarizaciju te teritorije, prenosi "Vašington post".
Sjedinjene Američke Države nastoje da održe sporazum koji je predložio američki predsednik Donald Tramp, ali je Netanjahu pod pritiskom da sačeka dok palestinska militantna grupa Hamas ne vrati telo poslednjeg taoca.