Na Gazimestanu tzv. kosovska policija uhapsila 36 Srba, među njima i maloletnik
28. jun 20:04
13. mart 2026 19:33
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/esfera
NJU DELHI - Iran je dozvolio prolazak dva broda koja plove pod indijskom zastavom koja prevoze tečni gas kroz Ormuski moreuz, saopštila su četiri izvora koja imaju saznanja o tome.
Tanker "Šivalik", pod indijskom zastavom, prešao je moreuz uz pratnju indijske mornarice, rekli su dva izvora, dok se očekuje da drugi brod "Nanda Devi", prođe u narednih nekoliko sati, prenosi Rojters.
Od kada su SAD i Izrael pokrenule vazdušnu kampanju na Iran, Teheran je uglavnom zaustavio saobraćaj kroz ovaj moreuz, koji protiče pored iranske obale i obezbeđuje oko 20 odsto globalne proizvodnje nafte i tečnog gasa transportovanog morem.
Iran je saopštio da neće dozvoliti da bilo koji energenti za SAD ili njihove saveznike prođu kroz moreuz, ali je Indija tražila izuzetak.
Premijer Indije Narendra Modi izjavio je juče da je razgovarao sa iranskim predsednikom Masudom Pezeškijanom o tranzitu robe i energenata iz Persijskog zaliva.
Indija je, takođe, pružila sigurno utočište za 183 iranska mornara sa broda koji je uplovio nakon početka rata.
Taj brod je bio jedan od tri koja su učestvovala u vojnim vežbama u Indiji.
Jedan od preostalih brodova potopila su američka torpeda kod Šri Lanke.
Indija se suočava sa najgorom gasnom krizom u proteklih više decenija, pa je vlada smanjila isporuke industriji kako bi domaćinstva bila zaštićena od nestašice plina.
28. jun 15:53
28. jun 15:47
28. jun 15:06
28. jun 14:15
26. jun 11:07
25. jun 18:41
25. jun 15:47
28. jun 12:41
28. jun 10:06
28. jun 08:21
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32