21. mart 2026 07:20

Analiza: Iranski napadi na američke baze prouzrokovali štetu od 800 miliona dolara

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/ShutterstockProfessional, ilustracija

LONDON - Iranski napadi na vojne baze koje koriste Sjedinjene Američke Države na Bliskom istoku u prve dve nedelje sukoba prouzrokovali su štetu od oko 800 miliona dolara, pokazala je najnovija analiza Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS) i BBC-ja.

Najveći deo štete, kako se navodi, nanet je u prvim odmazdnim udarima Irana nakon što su SAD i Izrael započeli sukob.

Procene ukazuju da je šteta u vrednosti od 485 miliona dolara izazvana pogocima nanetim radarskim sistemima protivraketne odbrane Thad u Jordanu, dok je dodatnih 310 miliona dolara štete zabeleženo na zgradama, objektima i infrastrukturi u američkim bazama u regionu.

Iranski udari ciljali su sisteme protivvazdušne odbrane i satelitske komunikacije u Jordanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i drugim zemljama Bliskog istoka, uključujući vazduhoplovne baze u Kuvajtu, Kataru i Saudijskoj Arabiji.

Satelitski snimci pokazuju uništenja u ključnim radarskim i zaštitnim kućištima.

Od početka sukoba, SAD su izgubile 13 vojnika, dok organizacije za ljudska prava procenjuju da je ukupno stradalo oko 3.200 ljudi, uključujući 1.400 civila.

Zvaničnici Pentagona procenjuju da su prvih šest dana rata SAD koštala 11,3 milijarde dolara, a prvih 12 dana 16,5 milijardi dolara.

Američki ministar odbrane Pit Hegset zatražio je dodatnih 200 milijardi dolara za finansiranje sukoba.

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da Amerika postiže ciljeve uništavanja iranskog nuklearnog programa, degradacije konvencionalne vojne moći Irana i prekida podrške Teherana regionalnim militantnim grupama, istovremeno priznajući da sukob utiče na globalnu ekonomiju i neizvesnost oko trajanja rata.