26. april 2026 11:36

Sandu u poseti Ukrajini na obeležavanju 40. godišnjice katastrofe u Černobilju

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/Below the Sky, ilustracija

KIJEV - Predsednica Moldavije Maja Sandu stigla je danas u posetu Ukrajini kako bi prisustvovala obeležavanju 40. godišnjice katastrofe u Černobilju.

"Nalazim se u Kijevu na razgovorima sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim 40 godina nakon Černobilja i putujem u Černobilj da odam počast onima koji su žrtvovali svoje zdravlje i živote za dobrobit Evrope", napisala je Sandu na platformi X.

Sandu je istakla da katastrofe ne poznaju granice, kao ni solidarnost, navodeći da Moldavija podržava "one koji grade, a ne one koji ruše".

Navršava se 40 godina od najveće katastrofe koju je izazvao čovek.

U noći 26. aprila 1986. godine, dogodila se snažna hemijska eksplozija na četvrtom energetskom bloku Černobiljske nuklearne elektrane.

Povodom 40. godišnjice katastrofe u Černobilju, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je svet da spreči, kako je naveo, "ruski nuklearni terorizam".