2. maj 2026 08:35

Takaiči i vijetnamski premijer potpisali sporazume o jačanju partnerstva dve zemlje

Izvor: TANJUG

podeli vest

Takaiči i vijetnamski premijer potpisali sporazume o jačanju partnerstva dve zemlje

Foto: Kyodo News via AP/

HANOJ  - Japanska premijerka Sanae Takaiči potpisala je sa vijetnamskim premijerom Le Min Hungom, tokom posete Hanoju, sporazume kojima dve zemlje jačaju svoje partnerstvo u oblasti ekonomske bezbednosti.

Prema zaključnom dokumentu u kojem su navedena prioritetna područja za bilateralnu saradnju, Sanae Takaiči i Le Min Hung su se dogovorili o daljim razgovorima o izgradnji otpornih lanaca snabdevanja kritičnim mineralima, i o radu na podršci za nabavku nafte za Ngi Son, jedno od najvećih postrojenja za rafiniranje nafte u zemlji jugoistočne Azije, prenosi Kjodo.

Rafinerija i petrohemijski kompleks Ngi Son, koji se nalazi preko 200 kilometara od Hanoja, zajednički je poduhvat u kojem učestvuju vijetnamski, japanski i kuvajtski partneri.

Druga područja saradnje kojima su Japan i Vijetnam odlučili da daju prioritet uključuju veštačku inteligenciju, a u potpisanim dokumentima navodi se i saradnja u oblasti nuklearne energije već 2040. godine.

Japanska premijerka je u posetu Vijetnamu stigla juče, a iz te zemlje će u ponedeljak otputovati u Australiju na razgovore sa premijerom Entonijem Albanezeom, pre nego što se u utorak vrati u Japan.