16. jun 2026 12:30

Katarski emir se sastao sa Trampom na samitu G7, razgovarali o situaciji na Bliskom istoku

Izvor: TANJUG

Foto: AP Photo/Julia Demaree Nikhinson

EVIJAN LE BEN - Katarski emir šeik Tamim bin Hamad Al Tani sastao se sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom na samitu G7 u Francuskoj, gde su razgovarali o bezbednosnoj situaciji na Bliskom istoku, investicijama i sporazumu između SAD i Irana.

Šeik Tamim je zahvalio Trampu na, kako je rekao, vođstvu u "veoma kritičnom trenutku za Bliski istok", ocenivši da bi sporazum između Vašingtona i Teherana mogao da donese pozitivne rezultate širom regiona, prenela je Al Džazira.

Service Photo Gallery

"Ovo je veoma važan sporazum. Još ima mnogo posla, ali ako nastavimo ovim putem, gospodine predsedniče, mislim da možemo da postignemo velike stvari u regionu", rekao je katarski emir novinarima na marginama samita i dodao da je Katar spreman da pomogne i da podrži dalje napore.

Takođe je poručio Trampu da je doneo "pravu odluku" i pohvalio je bilateralne odnose Katara i Sjedinjenih Američkih Država.

Tramp je uzvratio pohvalama, navodeći da je bio "veoma impresioniran Katarom i načinom na koji se nosio sa situacijom".

"Rad sa Katarom i narodom Katara bio je pravo zadovoljstvo. Bili su čvrsti i snažni. Znate da su fizički najbliži Iranu", rekao je Tramp, ističući "veliku hrabrost" te zalivske države.