16. jun 2026 13:10
Sibiha i Rubio razgovarali o Ukrajini na marginama samita G7
Foto: Shutterstock.com/justit, ilustracija
EVIJAN LE BEN - Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha sastao se sa američkim državnim sekretarom Markom Rubijom na marginama samita G7 u Evijanu u Francuskoj i čestitao zvaničniku na postizanju sporazuma sa Iranom, izrazivši nadu da će on doprineti bezbednosti na Bliskom istoku i stabilnosti energetskih tržišta.
Sibiha je na platfomi Iks naveo da ukrajinska strana očekuje da bi taj sporazum mogao da stvori prostor za obnovu mirovnih napora koje predvode SAD s ciljem okončanja rata između Rusije i Ukrajine.
Tokom razgovora, dvojica zvaničnika razmatrala su mogućnosti za unapređenje mirovnog procesa, pri čemu je Sibiha izneo stavove Kijeva o koracima za koje smatra da bi mogli da podstaknu Rusiju na pregovore.
On je takođe obavestio Rubija o, kako je naveo, ruskim napadima na Kijevo-pečersku lavru i druga civilna, kulturna i istorijska zdanja, ocenjujući da takvi postupci predstavljaju napad na ukrajinsko versko i kulturno nasleđe, kao i nacionalni identitet.
Sibiha je američkog državnog sekretara upoznao i sa, kako je rekao, nedavnim uspesima ukrajinskih snaga na frontu, kao i sa inicijativama za dodatno pooštravanje sankcija Rusiji.
"Vidimo rastući zamah za mir kroz snagu i oslanjamo se na snažno američko vođstvo i angažovanje", poručio je Sibiha nakon sastanka.