16. jun 2026 19:45
Volstrit džurnal: SAD će omogućiti Iranu prodaju nafte po potpisivanju sporazuma
Foto: Shutterstock.com/DMITRII SELIVANOV, ilustracija
VAŠINGTON - Sjedinjene Američke Države omogućiće Iranu da odmah po potpisivanju memoranduma o razumevanju započne prodaju nafte i goriva, u okviru sporazuma kojim bi trebalo da bude okončan aktuelni sukob, izjavio je danas visoki američki zvaničnik za Volstrit džurnal (WSJ).
Prema njegovim rečima, odredba o ublažavanju sankcija na prodaju iranske nafte stupa na snagu odmah po potpisivanju sporazuma, koje se očekuje tokom ove sedmice, a obuhvata i prateće usluge neophodne za realizaciju izvoza, uključujući bankarske transakcije, transport i osiguranje.
On je dodao da Teheran, uprkos početnom popuštanju sankcija na izvoz nafte, neće odmah dobiti pristup milijardama dolara zamrznutih finansijskih sredstava.
Zvaničnik je naglasio da je reč o sporazumu zasnovanom na ispunjavanju obaveza.
"Iran može da koristi pogodnosti iz memoranduma samo ukoliko bude poštovao sve tačke dogovora, uključujući odustajanje od razvoja nuklearnog oružja, neutralizaciju obogaćenog nuklearnog materijala i uzdržavanje od ometanja slobodne plovidbe kroz Ormuski moreuz", rekao je američki zvaničnik.