18. jun 2026 11:49

Marinković: Memorandum Irana i SAD odlična vest, ostaje da se vidi reakcija Izraela

Izvor: TANJUG

Foto: Shutterstock.com/MustafaKawa, ilustracija

BEOGRAD - Osnivač Kongresa sprsko-američko prijateljstva Vladimir Marinković izjavio je danas da je Memorandum o razumevanju između Irana i SAD odlična vest za ceo svet kako bi došlo do primirja i prestanka sukoba, kao i do relaksacije odnosa između Amerike i Irana.

Marinković je za Tanjug rekao, govoreći o ovom Memorandumu na koji su juče elektronskim putem stavili paraf američki predsednik Donald Tramp i iranski predsednik Masud Pezeškijan, da ostaje da se vidi kako će se Izrael ponašati u ovoj situaciji i da li će moći da dođe do neke vrste primirja između Izraela i Irana.

Napomenuo je da neće mnogo značiti sporazum koji je potpisan između Amerike i Irana ukoliko dođe do dalje eskalacije sukoba, posebno kada je reč o očuvanju severne granice Izraela i operacije izraelske vojske u Libanu gde su oni došli do reke Litani.

"Najavljuju da neće odustati od toga da se konačno i finalno obračunaju sa Hezbolahom, što može da bude veliki izazov za mir na Bliskom istoku, odnosno potencijalno izazivanje daljih sukoba između Izraela i Irana i drugih zemalja Bliskog istoka koje su u ovom ratu učestvovale", poručio je on.

Komentarišući zajedničku deklaracija Grupe sedam (G7) o podršci Ukrajini, sporazumu i okončanju sukoba SAD i Irana i prekidu vatre u Libanu, Marinković je rekao da ostaje da se vidi da li je G7 zaista jedinstven i politički usklađen kao što to deluje na papiru, u zavisnost od situacije na terenu s obzirom na to da je poznata stvar da evropske zemlje koje su članice G7 imaju različite poglede i pristupe kada je u pitanju sukob Rusije i Ukrajine, kao i sukob na Bliskom istoku.

Dodao je da to pokazuje i činjenica da se ključne evropske zemlje, kao što su Francuska i Italija, nisu priključile SAD kada je u pitanju rat sa Iranom, odnosno da je došlo do puno disonantnih tonova.

"Videćemo kako će se stvari odigravati na terenu i kako će da se implementira sporazum koji je Tramp objavio između SAD i Irana, i kakva će biti pozicija drugih zemalja koje su članice G7. Nadamo se da će taj mir i primirje u Iranu zaživeti, ali ja sam vrlo skeptičan po tom pitanju zato što su pogledi Izraela i Irana po pitanju tog mira potpuno različiti, s obzirom na to da Iran smatra da je Liban deo tog paketa, dok se Izrael ne slaže sa tim i i dalje vodi vojne operacije u Libanu", naveo je on.

Prema njegovoj oceni, Evropa u ovom trenutku ne može da vodi samostalnu geopolitiku i da mora da dođe do toga da se posebno zemlje EU dogovaraju sa SAD o globalnoj i geopolitičkoj strategiji, i da Evropa u tom domenu sa geopolitičkim uticajem i po pitanju ekonomije i energetike mora da koordinara svoje aktivnosti i politiku sa Amerikom.

Marinković je napomenuo da ukoliko ne dođe do toga bojim se da će Evropu zahvatiti još veća energetska i ekonomska kriza i oslabiće se položaj EU i SAD, što može da da vrlo negativne implikacije na globalnu situaciju i mir.

Na pitanje da li je sukob u Iranu pokazao da je Amerika ipak jača ako uz nju stoji Evropa, Marinković je ocenio da je Amerika svakako jača kada uz nju stoji Evropa, jer je to tradicionalno partnerstvo koje je dalo rezultat i koje se pozitivno pokazalo u prethodnim decenijama.

"Mislim da je za ceo svet dobro da su Evropa i SAD partneri. Trampova administracija ima potpuno drugačiju viziju odnosa sa Evropom, i mislim da će Tramp i njegova administracija da nastave sa unapređenjem odnosa sa određenim evropskim zemljama na bilateralnom nivou i da neće insistirati na tome da to bude cela EU, da se gubi vreme zbog evropske birokratije zato što se i Amerika nalazi u periodu gde ima veliku konkurenciju od strane Kine i Rusije", naveo je on.

Marinković je istakao da je i za Amerika i za Evropu najbolje da nađu zajednički imenilac, i da na kontu tog zajedničkog imenioca deluju na globalnom nivou jer nedostatak tog partnerstva čini veliku štetu i jednoj i drugoj strani.