22. jun 2026 09:33
U Ormuski moreuz uplovila četiri katarska tankera za prirodni gas
Foto: Shutterstock.com/Aerial Viewer, ilustracija
DOHA - Četiri tankera za tečni prirodni gas, koje kontroliše Katar, uplovila su danas u Ormuski moreuz uprkos smanjenju brodskog saobraćaja, nakon što je Iran najavio da je ponovo zatvorio plovni put tokom vikenda, pokazali su podaci o kretanju brodova.
Tankeri "Vadi al Sail", "Mekaines", "Al Sad" i "Mesaimer" ušli su u moreuz preko iranske rute prvi put od početka američko-izraelskog rata sa Iranom, krajem februara, prenosi Rojters.
Brod za suve rasute terete "Summit Success", pod zastavom Maršalskih Ostrva, takođe je danas ušao u Persijski zaliv, pokazali su podaci praćenja brodova LSEG-a, pomorske obaveštajne službe londonske berze.
Pet brodova je prošlo Ormuski moreuz juče, a 26 brodova registrovano je na tom plovnom putu dan ranije.
Iran je prošle nedelje ukinuo svoju blokadu Ormuskog moreuza nakon što je sa Sjedinjenim Američkim Državama potpisan memorandum kojim je primirje produženo za 60 dana, kako bi se omogućili mirovni pregovori ali je proteklog vikenda iz te zemlje saopšteno da će blokada ponovo biti uvedena.
Američka centralna komanda CENTCOM je saopštila da je 55 trgovačkih brodova prošlo kroz Ormuski moreuz u subotu, i da je na njima prevezeno više od 17 miliona barela nafte za globalna tržišta.