24. jun 2026 16:05
Svetski dan roda obeležava se danas, u novosadskoj koloniji rekordnih 75 gnezda
podeli vest
Foto: TANJUG/Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije/ Nenad Mihajlović
NOVI SAD - Svetski dan roda obeležava se danas, a Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) tim povodom je saopštilo da najveća kolonija belih roda u Srbiji i jedna od najvećih u Evropi nastavlja da raste na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu i ove godine broji 75 aktivnih gnezda.
Na ostacima betonskog objekta pored auto-puta u Novom Sadu juče je završeno snimanje i kartiranje kolonije belih roda (Ciconia ciconia), tokom kojeg je utvrđeno prisustvo čak 75 aktivnih gnezda, a taj prirodni fenomen predstavlja najveću koloniju belih roda u Srbiji i jednu od najvećih ikada zabeleženih u Evropi.
Prema dostupnim podacima, veća je samo kolonija u gradu Alfaro na severu Španije, gde je zabeleženo oko 120 gnezda.
Kompletan sadržaj vesti dostupan je korisnicima Tanjugovih servisa