3. novembar 2025 15:03

Aleksandar Lukašik: Crna Gora izabrala drugi put, nastavljajući politiku prekida odnosa sa Rusijom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Aleksandar Lukašik: Crna Gora izabrala drugi put, nastavljajući politiku prekida odnosa sa Rusijom

Foto: Shutterstock.com/Hasanov Jeyhun

PODGORICA  - Ambasador Rusije u Crnoj Gori Aleksandar Lukašik rekao je kako su “kontraproduktivni pokušaji Podgorice da smanjivanjem odnosa sa Rusijom ubrza napredak Crne Gore ka Evropskoj uniji”.

Lukašik je reagovao na intervju predsednika države Jakova Milatovića za francuske medije i istakao:

“Pročitali smo intervju predsednika Milatovića francuskim novinama ‘La Croix’. Na naše iznenađenje, šef države je izjavio da je pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji najbolja moguća strategija za borbu protiv uticaja trećih zemalja, uključujući i Rusiju".

U tom smislu, naveo je, želeli bismo da podsetimo na sledeće:

"Kao što je dobro poznato, kulturni i duhovni afinitet između Rusa i Crnogoraca ukorenjen je u vekovnoj istoriji, čiji okosnici odnosa između njih i služe kao važan preduslov za njihovo dalje zbližavanje. Bilo bi logično iskoristiti ovaj faktor za razvoj obostrano korisne saradnje i povećanja za realizaciju zajedničkih projekata i integrativnih veza”.

Lukašik je, prenosi podgorička Pobjeda, rekao da crnogorsko rukovodstvo izabralo drugi put, nastavljajući politiku prekida odnosa sa Rusijom.

“Prekid službenih kontakata, državni letovi ne postoje, ekonomska saradnja je zamrznuta, priliv ruskih investicija opada, a broj ruskih građana koji borave u zemlji i posećuju je takođe opada. Istovremeno, od ulaska u NATO 2017. godine, Crna Gora je uključena u promociju planova alijanse za sprovođenje zadataka vezanih za ‘hibridni rat’ protiv Rusije. Crnogorsko vojno osoblje je uključeno u kontingent NATO-a u Bugarskoj i Letoniji", naveo je ruski diplomata.

Štaviše, ukazao je, crnogorski predstavnici učestvuju u misiji vojne pomoći EU Ukrajini.

"Pod ovim okolnostima, može li se govoriti o bilo kakvom uticaju koji Moskva vrši na Podgoricu? Naravno da ne. O čemu onda pričamo”, rekao je Lukašik.

Istakao je i da Rusija nikad nije bila protiv pristupanja Crne Gore EU, te da je to njen suvereni izbor.

“Međutim, smatramo da su pokušaji Podgorice da ubrza napredak Crne Gore ka EU smanjivanjem odnosa sa Rusijom kontraproduktivni. U praksi, ovaj pristup šteti samoj Crnoj Gori, jer ozbiljno ograničava njene sposobnosti da privuče strane investicije, inovativne razvoje i najbolje prakse u različitim oblastima za socioekonomski i tehnološki razvoj zemlje. Sa naše strane, ostajemo otvoreni za obnavljanje punopravnih odnosa sa Crnom Gorom", naveo je Lukašik.

Ne vidimo, kazao je, prepreke za to.

"Ovo se tiče bilateralne saradnje, posebno u oblastima kao što su energetika, transport, informacione tehnologije, infrastruktura, turizam i mnoge druge. Spremni smo da razmotimo sve inicijative u tom pravcu”, zaključio je Lukašik.