25. april 2026 18:56

Pahlavi: Evropa umesto da se bavi progonom civila u Iranu, napada SAD

Izvor: TANJUG

podeli vest

Pahlavi: Evropa umesto da se bavi progonom civila u Iranu, napada SAD

Foto: AP Photo/Markus Schreiber

VAŠINGTON - Izgnani sin poslednjeg iranskog šaha, Reza Pahlavi poručio je danas da će se boriti za svoju zemlju bez obzira na podršku Evrope, nakon što je pokušao da pridobije podršku tokom nedavne posete Nemačkoj i Švedskoj, prenosi NBC News.

Nakon što je održao konferencije za novinare u Berlinu i Stokholmu, Pahlavi je kritikovao evropske medije zbog "kritike Amerike" umesto da, kako je naveo, "izveštavaju o progonu civila od strane iranskog režima".

On je dodao da je "desetine hiljada ljudi ubijeno" tokom nereda širom zemlje u januaru.

"Čini se da ih više zanima kritikovanje Amerike, pitanje zašto su Sjedinjene Države i Izrael ubili diktatora koji je klao naš narod 47 godina, nego kritikovanje režima koji vrši klanje", napisao je Pahlavi na platformi X, aludirajući na ubijenog ajatoha Alija al Hamneija.

On je naglasio da izgleda da Evropu više zanima postavljanje pitanja o prošlosti i istoriji Irana nego o tome šta se danas dešava u Iranu ili o demokratskoj budućnosti koju, kako je naveo, Iranci traže.

"Čak i ako moramo ovo da uradimo sami, borićemo se dok Iran ne bude slobodan", dodao je.

Pahlavi, sin poslednjeg iranskog kralja (šaha) Muhameda Reze Pahlavija, koji je vladao Iranom do 1979. godine, živi u SAD u izgnanstvu decenijama.

Podsticao je ustanak u januaru i tada je rekao da je spreman da povede zemlju ka demokratiji, mada nije poznato koliku podršku ima od iranskog naroda, dodaje NBC.