Dodik: Skup u subotu je snažna poruka da građani Srbije žele nastavak razvoja
26. jun 13:02
13. jun 2025 17:42
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/T. Schneider, ilustracija
PARIZ - Međunarodna agencija za energiju (International Energy Agency - IEA) saopštila je danas da je spremna da pusti u promet zalihe nafte ukoliko bude došlo do nestašice na tržištu nakon napada Izraela na Iran.
To je dovelo do kritika rivalske Organizacije zemalja izvoznica nafte (Organization of the Petroleum Exporting Countries - OPEK), koja je saopštila da će ta izjava samo stvoriti nestabilnost na tržištu, preneo je Rojters.
Agencija podseća da su se Međunarodna agencija za energiju, koja predstavlja potrošače nafte, i Organizacija zemalja izvoznica nafte, čije su članice neke od najvećih svetskih proizvođača nafte, poslednjih godina sukobljavale oko putanja svetske potražnje za naftom i tempa energetske tranzicije.
Predsednik IEA Fatih Birol rekao je da će, iako je tržište nafte dobro snabdeveno, ta agencija biti spremna da deluje ako bude neophodno, dodajući da u sistemu bezbednosti nafte IEA drži 1,2 milijarde barela nafte u strateškim i hitnim rezervama.
Generalni sekretar OPEK-a Hajtam Al Gais kritikovao je Birolovu izjavu, rekavši da ona "izaziva lažne uzbune i projektuje osećaj straha na tržištu, uz ponavljanje neutemeljene potrebe za potencijalnim korišćenjem hitnih zaliha nafte".
25. jun 20:30
26. jun 12:30
26. jun 11:46
26. jun 09:54
26. jun 11:07
25. jun 18:41
25. jun 15:47
26. jun 12:36
26. jun 11:43
26. jun 11:00
26. jun 12:38
26. jun 12:35
26. jun 12:29
26. jun 12:05
25. jun 17:43
25. jun 16:44
25. jun 14:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
26. jun 08:10
24. jun 16:53
24. jun 14:36