18. april 2026 10:36

Harare vratio poslednju "pticu Zimbabvea" posle 137 godina

Izvor: TANJUG

podeli vest

Harare vratio poslednju "pticu Zimbabvea" posle 137 godina

Foto: Shutterstock.com/Erman Gunes, ilustracija

HARARE, Zimbabve - Zimbabve je vratio poslednju od svojih drevnih kamenih skulptura poznatih kao "ptice Zimbabvea", koje su tokom kolonijalnog perioda odnete iz zemlje i decenijama bile van njene teritorije.

Prema izveštaju, ptica - siva kamena skulptura, vraćena je iz Južne Afrike nakon 137 godina, piše BBC.

Ona potiče sa lokaliteta Veliki Zimbabve, srednjovekovnog kamenog grada izgrađenog između 11. i 15. veka, i smatra se jednim od najvažnijih simbola nacionalnog identiteta.

Skulpture su u 19. veku odneli evropski istraživači i kolonijalni akteri, a deo njih završio je u muzejima i privatnim kolekcijama, uključujući i posede Sesila Roudsa.

Nakon nezavisnosti 1980. godine, Zimbabve je pokrenuo višedecenijsku kampanju za njihov povratak.

Vraćanje poslednje ptice označeno je kao simboličan trenutak "kulturne restitucije", a zvaničnici u Zimbabveu ističu da se radi o "povratku nacionalne ikone" i delu duhovnog i istorijskog zatvaranja kolonijalnog poglavlja.

Ptice su sada smeštene u muzeju na lokalitetu Velikog Zimbabvea, zajedno sa ostalim vraćenim skulpturama.