22. jun 2026 14:10

Muzej afričke umetnosti: Održan Afro festival, okupio raznoliku publiku

Izvor: TANJUG

podeli vest

Muzej afričke umetnosti: Održan Afro festival, okupio raznoliku publiku

Foto: TANJUG/MARIJA PIROŠKI

BEOGRAD - Afro festival održan tokom vikenda je okupio raznoliku publiku, od muzejskih posetilaca i turista do predstavnika diplomatske i umetničke zajednice, potvrdivši status jednog od najautentičnijih letnjih događaja u Beogradu, saopštio je danas Muzej afričke umetnosti (MAU).

Prvog festivalskog dana u subotu posetioci su učestvovali u radionicama, predavanjima i vođenjima kroz izložbe, uživajući u Afričkom bazaru i otvorenoj postavci "Impresije o Africi“, saopštio je MAU.

Kako je navedeno, posebnu pažnju su privukli programi posvećeni muzici, arapskoj kaligrafiji, plesu i afričkim tekstilnim tradicijama, kao i zajedničko oslikavanje murala inspirisanog tanzanijskim slikarstvom.

Iz MAU su naglasil ida je drugi festivalski dan obeležio "Durbar", jedan od centralnih segmenata Afro festivala, koji je i ove godine okupio ambasade, konzulate i predstavnike afričkih zemalja u Srbiji.

"Kroz muziku, ples, gastronomiju, običaje i umetnost, posetioci su imali priliku da upoznaju kulture Alžira, Angole, Gane, Egipta, Demokratske Republike Kongo, Libije, Maroka, Nigerije i Tunisa, kao i Gabona i Jamajke, u programu koji je muzejski prostor pretvorio u živopisni mozaik ukusa, ritmova i tradicija", naveo je MAU.

U svom govoru, ambasadora Demokratske Republike Kongo Džozef Kalale Mulambe je istakao značaj Afro festivala kao prostora kulturne razmene, dijaloga i povezivanja između Afrike i Srbije.

Mulambe je naglasio ulogu MAU kao jedinstvenog antikolonijalnog mosta između kontinenata, koji kroz kulturu i obrazovanje podstiče dugoročnu saradnju i povezivanje ljudi.

"U okviru programa svečano je uručen i marokanski kaftan iz porodične kolekcije Belhejat iz Fesa, kao poklon Udruženja srpsko-marokanskog prijateljstva i porodice Belhejat Muzeju afričke umetnosti", istaknuto je u saopštenju.

Direktorka MAU Marija Aleksić se zahvalila Udruženju srpsko-marokanskog prijateljstva, predsednici Šajbiji Nikolić, Ambasadi Maroka i porodici Belhejat na izuzetno vrednom poklonu.

Aleksić je dodala da donacija ne predstavlja samo značajno obogaćenje muzejske zbirke, već i dragoceno svedočanstvo bogate kulturne i zanatske tradicije Maroka.

Prema njenim rečima, Afro festival pokazuje da se istinsko prijateljstvo ne čuva samo sećanjem, već kontinuiranom saradnjom, kulturnom razmenom i zajedničkim stvaranjem novih veza.

"Muzički vrhunac festivala bio je nastup kolektiva Les Amazones d’Afrique, ženskog sastava koji okuplja umetnice iz više afričkih zemalja. Njihov energični spoj tradicionalnih ritmova, hip-hopa, trepa i elektronike doneo je snažnu poruku osnaživanja žena, solidarnosti i društvenih promena kroz muziku", naveo je MAU.

Drugog dana održana je i radionica održive mode „Re Shirt Lab – Africa × Serbia Redesign Workshop“, realizovana u saradnji sa Beogradskom nedeljom mode.