5. jun 2023 21:28

Istraživanje: Nova imunoterapija usporava napredak karcinoma za 74 odsto

Izvor: TANJUG

podeli vest

Istraživanje: Nova imunoterapija usporava napredak karcinoma za 74 odsto

Foto: Shutterstock.com/Gorodenkoff, ilustracija

LONDON - Nova vrsta imunoterapije CAR-T može značajno, za čak tri četvrtine, da uspori napredovanje multipli mijeloma, jednog od najsmrtonosnijih karcinoma, pokazalo je istraživanje naučnika sa Medicinskog koledža u Viskonsinu.

Stručnjaci su otkrili da je terapija CAR-T "izuzetno efikasna" za lečenje pacijenata sa multiplim mijelomom, vrstom raka krvi koji se razvija iz ćelija u koštanoj srži, piše Dejli mejl.

Ispitivanja su pokazala da je lek pod nazivom "Carvykti" usporio napredovanje bolesti za 74 odsto kod pacijenata koji su postali otporni na druge lekove.

Prema rečima dr Binoda Dakala sa Medicinskog koledža u Viskonsinu, koji je vodio studiju, iako tretmani CAR-T ćelijama nisu lekoviti, oni imaju potencijal da produže vreme remisije.

Predstavljajući svoje nalaze u Američkom društvu za kliničku onkologiju, on je naveo da tretman predstavlja "potencijalni novi standard nege" za pacijente sa ograničenim mogućnostima.

Istraživanje je uključilo 419 ljudi sa multiplim mijelomom koji su prestali da reaguju na lenalidomid, lek koji se trenutno daje pacijentima.

Tokom prosečnog praćenja od 16 meseci, 84,6 odsto pacijenata koji su uzimali "Carvytki" reagovalo je na lečenje, u poređenju sa 67,3 odsto na standardnom lečenju.

Skoro dve trećine (61 odsto) dodeljenih CAR T-ćelijskoj terapiji imalo je manje tragova raka nego druga grupa (16 odsto).

CAR T-ćelijska terapija (ili terapija T-ćelijskim receptorom himeričnih antigena) oblik je imunoterapije, koji koristi moć imunog sistema pacijenta za borbu protiv bolesti.

Tretman, prema pisanju britanskog lista, koristi imuni sistem tela da ubije ćelije mijeloma, efikasno ga reprogramirajući da postane jači u borbi protiv bolesti.

Krv se uzima od pacijenata i genetski modifikuje u laboratoriji pre nego što se vrati nazad, ostavljajući CAR-T ćelije da love i ubijaju ćelije mijeloma.

U Velikoj Britaniji od ove vrsta raka godišnje oboli oko 6.000 ljudi, pokazuju podaci "Cancer Research UK".