Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo razmatrao amandmane na pravosudne zakone
22. jun 21:19
12. februar 2024 15:49
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/Dmitrijs Kaminskis, ilustracija
ZAGREB - U Dicmu, mestu između Splita i Sinja, na putu ispred vrata koja vode na pravoslavno groblje i hram Uspenja Presvete Bogorodice, osvanuli su ustaški simboli ispisani crnim sprejem.
Na putu ispred kapije groblja u dužini od oko pet metara ispisani su: ustaško slovo 'U' i skraćenice ustaškog pokliča "za dom spremni" i Nezavisne Države hrvatske, uz krst i šahovnicu sa prvim belim poljem. Simboli su ispisani sredinom prošle sedmice.
"U Dicmu još od vremena rata nije bilo ovakvih parola. Službe na čelu s načelnikom Opštine Dicmo Petrom Maretićem vrlo brzo su reagovale, kao i policija. Nadamo se da će se vrlo brzo otkriti ko je i zašto napisao ustaške poruke. Hrvati i Srbi u ovom kraju žive zajedno, bez ikakve mržnje i netrpeljivosti", rekao je portal hrvatskog nedeljnika Novosti i predsednik Veća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije Božidar Simić, koji je poreklom iz ovog kraja.
Načelnik Maretić je za splitsku Slobodnu Dalmaciju kazao da su odmah kad su saznali za vandalski čin izašli na teren s komunalcima i da će grafit hitno biti ispjeskaren i kemijski obrisan. Naglasio je da misli da su to napravili mladi ljudi bez srama i izrazio žaljenje što nemaju pijeteta prema pokojnicima.
PU splitsko-dalmatinska oko ovog gnusnog čina provodi kriminalističko istraživanje i preduzimaju mere i radnje u cilju utvrđivanja činjenica.
Za vreme rata na crkvu je bačena eksplozivna naprava, kao i na još nekoliko stambenih objekata. Kasnije međuetničkih incidenata nije bilo. eštani su crkvu obnovili. Inače, u Dicmu, najviše u naselju Sušci, živi tridesetak pripadnika srpske nacionalnosti. Pre Drugog svetskog rata ih je bilo puno više, omer katolika i pravoslavnih u Sušcima bio je pođednak, kaže Simić, ali je život ljude odveo prema velikim gradovima, pre svega Splitu, udaljenom 15-ak minuta automobilom.
Deo meštana nemili događaj povezuje s nedavnim okupljanjem u jednom restoranu u Dicmu održanom u organizaciji tzv. Hrvatskog pravoslavnog centra povodom pravoslavnog Božića. Predsednik tog udruženja, čije je sedište u Vukovaru, Predrag Mišić Peđa zagovara osnivanje Hrvatske pravoslavne crkve.
Radi se o jednoj od nekoliko struja koja se međusobno svađaju oko prava na nasleđe crkve za čije je osnivanje u Drugom svetskom ratu najzaslužniji bio ustaški poglavnik Ante Pavelić s ciljem da pođarmi pravoslavne vernike koji nisu proterani, likvidirani ili pokatoličeni.
Žalosno je da je, uz stotinak uzvanika, na skupu bio i general Marijan Mareković, kao izaslanik predsednika Zorana Milanovića, te Dinko Tandara, izaslanik potpredsednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, potom Ante Sanader, potpredsednik Hrvatskog sabora, Ivan Penava, gradonačelnik Vukovara, penzionisani pukovnik Mirko Čondić, Marko Skejo, komandant 9. bojne HOS-a te više odbornika županijske Skupštine i splitskog Gradskog veća.
Načelnik Maretić je kazao da ne zna imaju li grafiti veze s tim skupom i inicijativom, da nije bio na njemu i da ovakvih incidenata pre u opštini nije bilo.
Slično razmišlja i Simić koji kaže da ne zna postoji li ikakva veza grafita i desničarskog okupljanja te izražava nadu da se radi o delu neodgovornog pojedinca, prenose Novosti.
22. jun 21:19
22. jun 21:13
22. jun 20:43
22. jun 16:33
22. jun 15:08
22. jun 14:22
22. jun 14:10
22. jun 13:35
22. jun 21:09
22. jun 15:10
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
22. jun 21:09
22. jun 20:48
22. jun 19:43
22. jun 22:01
22. jun 21:04
22. jun 20:22
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 15:13
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07