27. februar 2026 16:48

Ministarstvo odbrane: Održana promocija rezervnih oficira generacije "Septembar 2025"

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministarstvo odbrane: Održana promocija rezervnih oficira generacije "Septembar 2025"

Foto: TANJUG/MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE

BEOGRAD  - Svečanost povodom proizvođenja slušalaca vojnostručnog osposobljavanja za rezervne oficire generacije "Septembar 2025" u čin rezervnog potporučnika održana je danas u kasarni "General Jovan Mišković" na Banjici.

Na današnjoj svečanosti promovisani su rezervni potporučnici roda avijacija, intendantske službe, tehničke službe logistike, kao i finansijske i sanitetske službe.

U saopštenju Ministarstva odbrane navodi se da je na svečanosti pročitan Ukaz predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića kojim su slušaoci osposobljavanja za rezervne oficire promovisani u čin rezervnog potporučnika, kao i da je u nastavku, vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane za ljudske resurse Siniša Radović uručio nagrade najuspešnijim slušaocima.

Radović je izrazio zadovoljstvo jer stoji ispred svečanog stroja još jedne generacije rezervnih potporučnika Vojske Srbije i istakao da su ovi mladići i devojke naoružani patriotizmom, čvrstom voljom i potrebnim vojnim znanjima i veštinama, jasno opredeljeni da budu štit Srbije.

"Ovim mladim ljudima koji danas završavaju važno i posebno poglavlje u svojim životima i karijerama, i koji odlaze svojim porodicama ponosno noseći zaslužno zvanje rezervnog oficira Vojske Srbije, nije bilo potrebno nametati obavezu po zakonu. Da se odazovu pozivu svoje države i svoje vojske vodila ih je mnogo dublja, iskonskija i značajnija obaveza - moralna obaveza, ona koja proističe iz karaktera našeg naroda u kojem su vojska i narod neraskidivo povezani, neodvojivi jedno od drugoga i konačno istorijski jedinstveni" rekao je Radović.

On je, u ime Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, zahvalio roditeljima i porodicama mladih potporučnika, koji su u duhu rodoljublja i slobodoljubivosti vaspitali i spremili za stroj svoje kćeri, sinove, braću i sestre.

Radović je istakao da je Vojna akademija svoj zadatak i sa ovom generacijom rezervnih oficira izvršila onako kako joj nasleđe i tradicija nalažu, roditeljski odgovorno, posvećeno, profesionalno i stručno.

"Poštovani rezervni oficiri, kao što ste svojoj vojsci, svojim delima i odlukama stavili do znanja da će uvek moći da računa na vas, tako i vi od danas Vojsku Srbije poimajte i razumevajte kao vašu kuću, a znanje i iskustva koje nosite sa Vojne akademije, kao pouzdan oslonac u svim iskušenjima koja vas čekaju u daljem toku života", naglasio je on.

Radović je dodao da na ponos roditelja, porodice, rodbine i prijatelja ali i svih nas ostanu primer svim mladim ljudima u Srbiji kako se služi svom narodu i otadžbini.

Na današnjoj svečanosti promovisani su rezervni potporučnici roda avijacija, intendantske službe, tehničke službe logistike, kao i finansijske i sanitetske službe.

Prva u rangu je Milena Stojanović iz 114. klase intendantske službe sa srednjom ocenom 9,55. Drugi u rangu je Jovan Ničić iz 111. klase tehničke službe sa srednjom ocenom 9,54, dok je treća u rangu Jelena Đorđević sa srednjom ocenom 9,53 iz 24. klase sanitetske službe.

Najbolja u rangu generacije "Septembar 2025" Milena Stojanović obratila se prisutnima naglasivši da su prisutni mladići i devojke došli iz različitih krajeva i sa različitim životnim iskustvima, ali da ih ujedinjuje želja koja gori u njihovim srcima, a to je da od danas budu čuvari i nosioci odgovornosti i ponosa naše zemlje.

"Otadžbina je samo jedna, ona je srce, duh našeg naroda, svedok hrabrosti, žrtve i snage naših predaka. Naši preci su svojom odanošću i ljubavlju prema otadžbini gradili temelje na kojima mi danas stojimo. Sada je red na nas, da te temelje čuvamo, dogradimo i ojačamo", rekla je Stojanović.

Ona je istakla da su zahvaljujući mudrosti, strpljenju i primeru starešina od pojedinaca postali stroj i nerazdvojni tim kojem će čast biti vodilja, jedinstvo snaga, a otadžbina vazda iznad svega, kao i da su ih naučili da disciplina gradi karakter, a odgovornost oblikuje čoveka.

Promociji rezervnih oficira generacije "Septembar 2025" prisustvovali su načelnik Operativne uprave general-major Gordan Pavlović, rektor Univerziteta odbrane brigadni general prof. dr Boban Đorović, načelnik Uprave za obuku i doktrinu brigadni general Siniša Stašević, načelnik Vojnog kabineta predsednika Republike brigadni general Predrag Kraljević, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i porodice i prijatelji novoproizvedenih rezervnih potporučnika.