27. februar 2025 13:26
Ristić i Hašemi potpisali Memorandum o saradnji u oblasti informacionih tehnologija
podeli vest
Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ
BEOGRAD - Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić i ministar informaciono-komunikacionih tehnologija Irana Sejed Satar Hašemi potpisali su danas Memorandum o razumevanju i saradnji u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija između ministarstava dve države.
Nakon potpisivanja Memoranduma u Palati Srbija, Ristić je novinarima rekao da je Srbija dobila poziv da se predstavi na ovogodišnjoj najznačajnijoj manifestaciji Irana u oblasti IT.
On je istakao da će ta manifestacija biti održana od 18. do 21. juna, a to će biti prvo predstavljanje Srbije na toj manifestaciji te ćemo se truditi da svoju zemlju predstavimo u najboljem svetlu.
Galerija
Prema rečima Ristića, sagovornici su se dogovorili da uspostave saradnju u oblasti data transfera i da učine maksimalne napore da poboljšaju elektronsku trgovinu.
On je naveo da je Hašemi u sredu obišao državni data centar u Kragujevcu, a da je za danas planirano da obiđe naučno-tehnološki park u Novom Sadu.
Podsetio je da dve države razvijaju odnose čitav niz decenija, a poseban segment je mogućnost unapređenja saradnje u oblasti informacionih tehnologija.
Kako je rekao, Hašemi i on su posebnu pažnju posvetili uspostavljanju i obogaćivanju saradnje u naučno-istraživačkim delatnostima i razvoju 5G mreže.
Dogovorili su i da privredni saradnju učine još boljom.
"Dogovorili smo da već nakon sledeće nedelje formiramo nekoliko mešovitih timova, koji će definisati mehanizme za intenziviranje saradnje u oblasti IT, poštanskog saobraćaja, elektronske trgovine", naveo je Ristić.
Hašemi je ocenio da je potpisivanjem tog memoranduma preduzet još jedan korak unapred u razvoju saradnje.
"Ovaj dokument stvara platformu i okvire za zajedničko investiranje, razvoj i istraživanje", naveo je Hašemi.
Obavezuju se, kako je rekao, ovim dokumentom da stvaraju platformu i infrastrukturu za sledeći razvoj telekomunikacija i komunikacija među našim ljudima.
On je govorio i o sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je prethodio sastanku sa Ristićem, ocenjujući ga kao izuzetno sadržajan.
Sastanke sa srpskim zvaničnicima Hašemi vidi kao motivaciju za dublju saradnju.