4. mart 2026 14:03

Žarić Kovačević obišla Ustanovu za decu Sremčica: Za udruženja osoba sa smetnjama 117,5 miliona dinara

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žarić Kovačević obišla Ustanovu za decu Sremčica: Za udruženja osoba sa smetnjama 117,5 miliona dinara

Foto: TANJUG/ANA PAUNKOVIĆ

BEOGRAD - Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević posetila je danas Ustanovu za decu i mlade "Sremčica" i istakla da je država raspisala javni poziv za podršku udruženjima osoba sa invaliditetom, mentalnim i fizičkim poteškoćama u iznosu od 117,5 miliona dinara.

Navela je i da ustanova za decu i mlade u Sremčici, koja ima skoro 300 korisnika uzrasta od 10 do 65 godina, odlično funkcioniše.

"Ovo je dom za mlade i za starije ljude koji su ometeni u razvoju. Ono što sam mogla da vidim i ono što sam mogla da se uverim jeste da ova ustanova zaista fantastično funkcioniše. Kada uđete u ustanovu vidite da je sve sređeno i čisto, kao i da su korisnici zadovoljni i da su nas sačekali sa osmehom", rekla je Žarić Kovačević za Tanjug.

Ministarka je ocenila da je velika razlika u godinama problematična za individualan pristup korisnika.

"Ove ima mnogo radionica. Puno se bave njima, njihovom motorikom, njihovim radom, kako u timu, tako i u njihovim individualnim potrebama i oni su zaista ovde u ovom domu spremni da odgovore na sve izazove. Svaku podršku i svaku pomoć imaju ovde u ustanovi, a svaku pomoć i podršku imaju i od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju", rekla je ona.

Navela je i da je Ministarstvo raspisalo i drugi javni poziv koji je namenjen lokalnim samoupravama.

"Raspisali smo javni poziv koji se odnosi na jedinice lokalne samouprave u nekom infrastrukturnom smislu, govorimo o pomoći ovakvim ustanovama. Samo je potrebno da se na konkurs jave jedinice lokalne samouprave koje imaju bilo kakvu ideju. Rado ćemo pomoći, bićemo kadri da pomognemo. Podelićemo i ove godine u ovim javnim pozivima negde oko 390 miliona dinara čitavoj Srbiji", navela je ona.

Žarić Kovačević je prilikom posete ustanovi u Sremčici učestvovala i u kreativnoj radionici izrade "buketa ljubavi", u susret Osmom martu.

Direktorka Ustanove za decu i mlade "Sremčiča" Marina Vidojević rekla je za Tanjug da ta ustanova ima 280 korisnika i navela da je od velike važnosti za ustanove ovakvog tipa saradnja i kontakt sa porodicama korisnika.

"Imamo roditeljsku sobu koju smo opremili da mogu da provedu slobodno i lepo vreme sa detetom kada dođu u posetu", dodala je ona.

Istakla je da je u 2025. godini četvoro korisnika prestalo da koristi smeštaj, od kojih je kod dvoje reč o povratku u biološku porodicu.

Naglasila je i da ustanova redovno organizuje aktivnosti i manifestacije, a danas su korisnici učestvovali u kreativnoj radionici izrade "buketa ljubavi".

"Danas smo, u susret Osmom martu, poželeli simbolično da se zahvalimo svim ženama u našim životima koje su nam pomogle da prebrodimo sve izazove, koje su nam pružile ljubav, emociju, snagu i oslonac", rekla je Vidojević.