6. maj 2026 15:47

Proslavljena hramovna slava Sabornog hrama Svetog Đorđa u Prizrenu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Proslavljena hramovna slava Sabornog hrama Svetog Đorđa u Prizrenu

Foto: Shutterstock.com/kudla

PRIZREN  - U Sabornom hramu Svetog Đorđa u Prizrenu danas je svečano proslavljena hramovna slava ove prizrenske svetinje, kao i krsna slava mitropolita raško-prizrenskog Teodosija.

Svetu arhijerejsku liturgiju služio je mitropolit Teodosije, koji je istakao da Srbi u Prizrenu, iako ih je malo i iako u tome gradu od mnogih nisu poželjni, ipak opstaju verom i nadom u pomoć Božiju.

Po završetku svete liturgije, mitropolit Teodosije je predvodio slavsku litiju oko hrama, uz čitanje Svetog Jevanđelja, nakon čega je blagosiljan i prerezan slavski kolač.

Obraćajući se okupljenima, mitropolit Teodosije je istakao da je ljubav Božija sabrala verni narod u drevnom carskom gradu Prizrenu da zajedno proslave Vaskrsenje Hristovo, praznik Prepolovljenja i Svetog velikomučenika Georgija, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.

"Danas se molimo Gospodu da nas ukrepi, zaštiti i podrži na našem krstovaskrsnom putu, putu kojim je hodio i Sveti velikomučenik Georgije, pokazavši najveću ljubav prema svome Spasitelju. I mi danas svedočimo da smo Hristovi, iako nas je ovde malo i iako u ovome gradu od mnogih nismo poželjni. Ipak, opstajemo verom, nadom i ljubavlju u pomoć Božiju", istakao je Teodosije.

Posebno je ukazao na značaj svedočenja vere u Prizrenu i naglasio da su upravo deca, bogoslovci, profesori i svi verni koji žive u tom gradu živo svedočanstvo vaskrslog Hrista.

"I profesori, i bogoslovci, i deca koja se ovde rađaju i odrastaju, svojim životom svedoče Hrista. Kao i naši preci, i mi moramo biti spremni da, ako zatreba, žrtvom i stradanjem posvedočimo veru, istinu i pravdu. Samo tako možemo zadobiti spasenje i život večni u Carstvu nebeskom", rekao je mitropolit Teodosije.

Mitropolitu su sasluživali episkop moravički Tihon, vikar patrijarha srpskog Porfirija, kao i više sveštenoslužitelja Eparhije raško-prizrenske.

Za pevnicom su pojali profesori i učenici Prizrenske bogoslovije.