7. maj 2026 16:25
Macut razgovarao sa ministrom spoljnih poslova Zimbabvea o unapređenju bilateralne saradnje
podeli vest
Foto: TANJUG/VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ
BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut razgovarao je danas sa ministrom spoljnih poslova i međunarodne trgovine Republike Zimbabve Amonom Murvirom o razvoju bilateralne saradnje na temeljima višedecenijskih diplomatskih odnosa.
Premijer Macut je istakao da prostor za unapređenje saradnje postoji ne samo u ekonomskim, već i u drugim oblastima kao što su poljoprivreda, rudarstvo, farmacija, građevinarstvo, digitalizacija i IT, imajući u vidu da Srbija na tom polju ostvaruje zapažene rezultate i u svetskim razmerama, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Galerija
Na sastanku je ukazano da su kultura i umetnost takođe prostor koji pruža mnogo prostora za saradnju, naročito kada je reč o nadležnim institucijama.
Macut je istakao da Srbija nastavlja da podržava politiku nesvrstavanja.
Premijer je zahvalio na principijelnom stavu Zimbabvea o teritorijalnim integritetu i suverenitetu Srbije, koji se, kako je ministar spoljnih poslova i međunarodne trgovine te zemlje rekao, neće menjati.
Ministar Murvira, koji je i specijalni izaslanik predsednika Zimbabvea za dobijanje podrške za nestalnu članicu Saveta bezbednopsti Ujedinjenih nacija za period 2027-2028, zahvalio je predsedniku Vlade Srbije na toj podršci i istakao da je diplomatija jedini način za napredak svetske civilizacije.