Vučić: U subotu i o novim merama, a u ponedeljak predstavljamo kompletan paket mera
26. jun 07:29
24. oktobar 2025 08:10
podeli vest
Foto: Shutterstock.com/Ikawati85, ilustracija
PJONGJANG - Severna Koreja je održala svečanost polaganja kamena-temeljca za memorijalni centar u Pjongjangu u čast svojih vojnika koji su poginuli boreći se zajedno sa Rusijom u ratu u Ukrajini, a ceremoniji je prisustvovao severnokorejski lider Kim Džong Un, koji je budući centar nazvao simbolom "najvišeg poverenja i čvrstih bilateralnih odnosa" koje Moskva i Pjongjang dele.
Kim je dodao da Severna Koreja "uvek stoji uz Moskvu" i istakao značaj "borbe za istu svrhu i zajedničku sudbinu".
Državni mediji opisali su projekat kao "veliki simbol" jačanja veza između Pjongjanga i Moskve, preneo je Jonhap.
Od oktobra prošle godine, Severna Koreja je poslala oko 15.000 vojnika da učestvuju u rusko-ukrajinskom ratu, a južnokorejska obaveštajna služba procenjuje da je oko 600 vojnika poginulo, dok ih je više od 4.000 ranjeno.
Memorijalni centar, koji se gradi u okrugu Hvasong u Pjongjangu, uključivaće groblje, spomen-salu i spomenik palim vojnicima, kao i fotografije i umetnička dela.
Ceremoniji su prisustvovali i povratnici sa ratišta, njihove porodice, kao i ruski ambasador u Severnoj Koreji Aleksandar Macegora.
Ovo je prvi put da Severna Koreja gradi spomen-salu za trupe raspoređene u inostranstvu.
Prethodno je u avgustu Kim najavio planove za izgradnju ulice "Sapjol" (Jutarnja zvezda) u znak sećanja na pale vojnike.
25. jun 13:26
25. jun 18:41
25. jun 15:47
24. jun 20:44
25. jun 17:43
25. jun 16:44
25. jun 14:44
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19