18. jun 2026 12:51
General Janković na sastanku Procesa saradnje ministara odbrane Jugoistočne Evrope u Tbilisiju
podeli vest
Foto: TANJUG/MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE
TBILISI - Zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Tiosav Janković učestvovao je na sastanku zamenika načelnika generalštabova zemalja članica Procesa saradnje ministara odbrane Jugoistočne Evrope (SEDM) koji je danas održan u Tbilisiju i istakao da SEDM prepoznaje kao dobru platformu za razvoj regionalnog razumevanja, dijaloga i saradnje.
Na redovnom godišnjem sastanku ove regionalne inicijative razmatrana je realizacija dogovorenih aktivnosti i projekata, a usvojena je i zajednička izjava u kojoj je istaknuta posvećenost regionalnom dijalogu na svim nivoima, kao ključnom instrumentu za upravljanje aktuelnim krizama, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Galerija
Janković je u svom izlaganju istakao da je Srbija u potpunosti posvećena poštovanju Povelje Ujedinjenih nacija i svih važećih rezolucija Saveta bezbednosti, kao i da Proces saradnje ministara odbrane zemalja Jugoistočne Evrope prepoznaje kao dobru platformu za razvoj regionalnog razumevanja, dijaloga i saradnje.
Ovom prilikom je svojim kolegama iz regiona uputio poziv za učešće na narednom sastanku ove inicijative u formatu zamenika načelnika generalštabova, sledeće godine u Beogradu.
Proces saradnje ministara odbrane zemalja Jugoistočne Evrope (SEDM) pokrenut je 1996. godine, a Republika Srbija je punopravni član od 2010.
Osnovni cilj SEDM je unapređivanje razumevanja i intenziviranje političko-vojne saradnje u regionu radi jačanja bezbednosti u ovom delu Evrope.
Zemlje članice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Gruzija, Grčka, Italija, Moldavija, Rumunija, Severna Makedonija, Sjedinjene Američke Države, Slovenija, Srbija, Turska, Ukrajina, Hrvatska i Crna Gora.