Sednica Skupštine APV sutra, na dnevnom redu predlog o završnom računu budžeta za 2025.
23. jun 13:28
2. jul 2025 10:42
podeli vest
Foto: COPEG via AP/
VAŠINGTON - Američka vlada planira uzgoj milijardi sterilnih muva i njihovo ispuštanje iz aviona iznad Meksika i južnog Teksasa da bi suzbila opasnu larvu muve koja jede meso.
Ova larva, poznata kao muva zavrtnjača Novog sveta (New World Screwworm), predstavlja ozbiljnu pretnju američkoj govedarskoj industriji, divljim životinjama i kućnim ljubimcima, jer polaže jaja u rane toplokrvnih životinja, što može da izazve smrtonosne infekcije, prenosi Ej-Bi-Si njuz (ABC News).
Plan je da se sterilni mužjaci muva, uzgojeni u specijalnim fabrikama, puštaju u prirodu kako bi se parili sa ženkama, ali bez potomstva, čime bi se populacija larvi postepeno ugasila.
Ova metoda je efikasnija i ekološki prihvatljivija od prskanja insekticidima.
SAD su ranije uspešno koristile ovu tehniku, ali se problem ponovo pojavio u južnom Meksiku krajem prošle godine.
Otvaranje novih pogona za uzgoj muva planira se u Meksiku i Teksasu do 2026. godine.
Zbog opasnosti, SAD su privremeno zatvorile južnu granicu za uvoz žive stoke.
23. jun 09:12
22. jun 16:33
22. jun 15:37
23. jun 11:33
23. jun 10:15
22. jun 15:10
23. jun 13:04
23. jun 11:11
23. jun 10:46
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32