Dačić:Neki mediji koriste moj spor sa britanskim ministrom za iznošnje još jedne laži
24. jun 22:20
16. decembar 2025 12:28
podeli vest
Foto: AP Photo/Eugene Hoshiko
TOKIO - Hiljade građana okupio se u zoološkom vrtu Ueno u Tokiju kako bi poslednji put video bliznakinje pande Sjao Sjao i Lei Lei, koje će krajem januara biti vraćene u Kinu, čime će Japan prvi put posle više od pola veka ostati bez pandi.
Metropolitanska vlada Tokija saopštila je da će poslednji dan javnog gledanja pandi biti 25. januar, nakon čega će četvorogodišnji blizanci, rođeni u zoološkom vrtu Ueno u junu 2021. godine, biti vraćeni Kini u skladu sa sporazumom o pozajmici, preneo je AP.
Peking pandama tradicionalno pridaje ulogu "diplomatije dobre volje", ali zadržava vlasništvo nad životinjama i njihovim potomcima.
Galerija
Posetioci su čekali i po dva sata kako bi dobili minut za posmatranje pandi.
Od naredne nedelje, samo 4.800 unapred registrovanih posetilaca dnevno imaće priliku da ih vidi.
Japanski zvaničnici izrazili su nadu da će "pandina diplomatija" da se nastavi.
Glavni sekretar kabineta Japana Minoru Kihara rekao je da su pande dugo bile omiljene u Japanu i da se vlasti nadaju nastavku razmene sa Kinom, dok su pojedine lokalne samouprave i zoološki vrtovi već izrazili interesovanje za nove pande.
Zoološki vrt Ueno saopštio je da će zasad zadržati prostor za pande i promovisati druge životinje dok čeka eventualni dolazak novih primeraka.
24. jun 20:44
23. jun 11:33
23. jun 10:15
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
24. jun 16:53
24. jun 14:36
24. jun 13:19