MUP: Odbacujemo tvrdnje urednika "Bete", policija je imala zakonsku obavezu da reaguje
22. jun 22:40
23. jul 2024 13:45
podeli vest
Foto: TANJUG/MRE/ DANILO MIJATOVIĆ
BEOGRAD - Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović posetila je danas dispečerski centar "Elektrodistribucije Srbije" u Beogradu i tom prilikom istakla da je država pomogla kompaniji da pokrene istorijski najveća ulaganja u distributivnu mrežu.
"Ovo je rezervni nacionalni distributivni dispečerski centar za upravljanje distributivnim sistemom električne energije, koji neprekidno radi 24 sata, 365 dana u godini. Država je obezbedila sredstva i pomogla Elektrodistribuciji da pokrene istorijski najveća ulaganja u distributivnu mrežu od ugradnje pametnih brojila, digitalizacije i automatizacije mreže do podizanja kvaliteta opreme što će smanjiti gubitke, ojačati mrežu i osigurati sigurnije snabdevanje električnom energijom za građane. Na kompaniji je da realizuje sve projekte, među kojima je i jačanje kapaciteta dispečerskih i kol centara", rekla je ministarka, navodi se u saopštenju.
Đedović Handanović je ukazala da je pred EDS-om mnogo posla kako bi se uspešno sprovele investicije koje su u toku.
"U međuvremenu se mora obezbediti stabilno snabdevanje, da se što brže interveniše tamo gde se pojave kvarovi i da se problemi otklone brzo gde se pojave", rekla je Đedović Handanović.
Dodala je da je tokom juna i jula zabeležena rekordna potrošnja električne energije u poslednjih pet godina zbog izuzetno visoke temperature i da "Elektrodistribucija Srbije" prati da li dolazi do prekida u snabdevanju.
Ministarka je ukazala da se izvode remonti u proizvodnim kapacitetima "Elektroprivrede Srbije" koji se privode kraju.
"Remonti su uticali na dostupnost proizvodnih kapaciteta zbog kojih je EPS eksterno obezbeđivao električnu energiju. Remonti moraju da se rade u letnjem periodu, što je u nekom trenutku uz rekordnu potrošnju stvorilo disbalanse. Dobrim planiranjem i nabavkom električne energije unapred po povoljnim cenama, te disbalanse smo efikasno uredili. Blok A6 u Obrenovcu sutra će izaći iz remonta, jedan agregat na reverzibilnoj hidroelektrani Bajina Bašta prošle nedelje je izašao iz remonta dok će drugi u Kostolcu izaći sledeće nedelje. Kapitalni remont bloka B1 u Kostolcu je prvi posle deset godina što pokazuje da imamo elektrane stare po nekoliko decenija, kao i mrežu koje moramo da osnažujemo za naredne decenije", rekla je Đedović Handanović.
Vršilac dužnosti direktora Elektrodistribucije Srbije Biljana Komnenić poručila je da je prioritet u radu da se osigura normalno funkcionisanje sistema i da je 3,7 miliona korisnika elektrodistributivnig sistema ima neprekidno napajanje.
"Vremenski uslovi nisu pogodovali radu 'Elektrodistribucije Srbije', imali smo oluje s velikim brojem atmosferskih pražnjenja i visoke temperature zbog kojih je prošle sedmice zabeležena rekordna potrošnja električne energije, ali su ekipe bile 24 časa na terenu i rešavale sve kvarove“, rekla je Komnenić, dodaje se u saopštenju.
22. jun 22:40
22. jun 22:14
22. jun 21:19
22. jun 21:13
22. jun 16:33
22. jun 15:37
22. jun 15:08
22. jun 14:22
22. jun 22:30
22. jun 21:59
22. jun 21:59
22. jun 21:22
22. jun 21:09
22. jun 15:10
21. jun 10:39
21. jun 09:41
20. jun 14:09
22. jun 21:09
22. jun 20:48
22. jun 19:43
22. jun 22:01
22. jun 21:04
22. jun 20:22
25. maj 15:25
9. mart 18:01
1. mart 09:00
22. februar 10:32
22. jun 15:13
22. jun 11:15
22. jun 10:18
22. jun 07:07