22. jun 2026 20:43

Vučić: Ne želim bes ispred Skupštine 27. juna, već da se zajedno borimo za Srbiju

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vučić: Ne želim bes ispred Skupštine 27. juna, već da se zajedno borimo za Srbiju

Foto: TANJUG/JADRANKA ILIĆ

BEOGRAD - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da kod učesnika predstojećeg skupa 27. juna ispred Skupštine Srbije ne želi da vidi bes, već ujedinjenje i borbu za Srbiju.

"Ne želim da kod naših ljudi vidim bes. Ja razumem ljutnju. Ljutnja je nešto drugo. Ja molim naše ljude da ne pokazuju bes i da ne vraćamo onima za koje bi neko možda rekao da su zaslužili, jer ja mislim da niko nije zaslužio. I nama je potrebno da se ujedinjujemo, budemo zajedno i da se borimo za svoju Srbiju. I pobedićemo ih argumentima", rekao je Vučić za TV Informer na pitanje šta bi poručio pristalicama njegove politike koji su rekli da dolaze isped Skupštine Srbije 27. juna, jer "besni zbog svega što rade".

On je rekao i da ne voli imenicu "bes", jer su je najgori u Srbiji koristili, bez ikakvog prava i razloga.

"Ja znam da mi nismo idealni ljudi. Ja znam da sam bezbroj puta pogrešio. Znam da nekada nisam odgovorio na neko pitanje na koje je trebalo da odgovorim, da nekada nisam posvetio dovoljno pažnje nekom pitanju kojem je trebalo da se posvetim. Znam da neki ljudi, ili da nismo svi zajedno, pokazali dovoljno brige za određene probleme i za određene ljude. Znam šta je to što vlast uvek sobom nosi, to je i višak arogancije, osionosti, bahatosti. I tu su bile naše greške. Ali ono zbog čega su oni koristili tu reč 'bes' je bilo da bi se izazivalo fizičko nasilje", rekao je Vučić.

Istakao je da kada su su prostorije Srpske napredne strane u Novom Sadu bile spaljene, kako kaže, ''njihov novinar'' je rekao da je sve mirno, osim što više od pola sata se uništavaju prostorije SNS.

"Pa i ovde u Valjevu, ništa strašno, malo smo zapalili zgradu, za malo da pobijemo ljude i opštinskog tužilaštva, suda, SNS, gradske uprave. Za malo pobijemo ljude, ali nema veze, to je zbog besa ljudi, a pre svega izazvanog lažnom pričom o stradalom mladiću i teško povređenom mladiću koji se nalazi u privatnoj bolnici u Beogradu", rekao je Vučić poručujući da na skupu ne želi da vidi bes.

Fotomontaža sa Belivukovom majicom - pokvareni, prljavi trikovi

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da su spekulacije o tome da je navodno nosio majicu sa obeležjima navijačke grupe čiji je vođa bio Veljko Belivuk, optužen za najteža krivična dela, "pokvareni, prljavi trikovi".

Vučić je, reagujući povodom naslova portala N1 "Vučić u Belivukovoj majici", naveo da naslovi pojedinih medija, koji ga dovode u vezu sa Belivukom, služe za dehumanizaciju i kriminalizaciju.

"Možda sam bio preoštar juče prema novinarki N1, iako nisam nijednu ružnu reč rekao, naprotiv, ali je valjda osetila potrebu da se sveti, pa je napisala: 'Vučić u Belivukovoj majici'. Onda je, naravno, reč o šali, čak ne o šali, već o tome da Belivukov advokat sam kaže da je ovo fotomontaža, ali želeći da kaže da su i druge stvari mogle da budu fotomontaža", istakao je Vučić.

Dodao je da ljudi kad pročitaju taj naslov, a uglavnom čitaju samo naslove, dođu do zaključka da je "Vučić sigurno nosio majicu".

"To su vam ti pokvareni, prljavi trikovi, ta vrsta dehumanizacije, kriminalizacije kojom se bave svakoga dana. I sad kad im ne ide dobro, kada se jedna za drugom, ove laži i neistine koje su fabrikovali raskrinkavaju, više ne znaju ni šta da rade, ni kako da govore, i postaje nervoza, histerija sve veća, jer sve ono što su već izračunali pada u vodu", poručio je predsednik.

Vučić o aferi Jovanjica: Sve je bilo zasnovano na čistim izmišljotinama

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se u aferi Jovanjica vidi da je sve u tom slučaju bilo zasnovano na "čistim izmišljotinama" i neistinama pojedinih opozicionih političara.

"Osim i formalnog razotkrivanja laži oko 'Sarajevo Safari', kako je jadno i bedno i na čemu bila zasnovana cela afera Jovanjica. Na izmišljotinama i lažima jednog političara i ni na čemu više. I sad svi mi smo morali da trpimo, i cela država. Žao mi je što nisam mogao porodicu da zaštitim na neki način, iako sam znao da je reč o neverovatnim lažima", rekao je Vučić za TV Informer.

On je odgovarajući na pitanje kako komentariše navode predsednika Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da mu je lider Narodne stranke Vladimir Gajić preneo kako je vlasnik firme "Jovanjica" Predrag Koluvija prilikom hapšenja zvao njegovog brata Andreja Vučića, a što je Gajić demantovao kao "strašnu laž", istakao da je to bio "modus operandi" u aferi.

"Jedan kaže da je rekao jedan, a drugi kaže ovaj laže, i kako god da okrenete vidite da su sve te informacije koje su davali bile besmilene i čiste izmišljotine i laži", rekao je Vučić.

Predsednik se osvrnuo i na slučaj zvučnog topa i naveo da je vojni analitičar Aleksandar Radić pozvan danas da da izjavu, dodajući i da se neće desiti ono sto pojedini govore "kako će svi da budu uhapšeni" u tom slučaju.

"Neće. Pozvan je Radić da da izjavu. Biće pozvani svi da daju izjavu, ništa posebno. Nego oni vole da igraju se tih igara self-viktimizacije ili da su uvek žrtve, mučenici i ne znam ni ja šta sve", kazao je predsednik. 

Pozivam na smirivanje tenzija, zvučnog topa nije bilo, strane službe da provere

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas na smirivanje tenzija i strasti u društvu i poručio da građani treba da pokažu odgovornost, pristojnost i poštovanje pravila, jer bez pravila, kako je rekao, nema države i ponovo odbacio tvrdnje o upotrebi "zvučnog topa" pozivajući međunarodne službe da to provere.

"Molim, pozivam na smirivanje tenzija i strasti sa ove strane, rekao bih većinske Srbije. Molim ljude da samo ne radimo isto ono što oni rade. Moramo da pokažemo da smo mudriji, pristojniji i pametniji. Svi smo jedna porodica i moraćemo da budemo zajedno, da budemo ujedinjeni", istakao je Vučić prilikom uključenja u program televizije Informer.

Vučić je rekao i da oni koji ga napadaju nikada nisu osudili uvrede i napade usmerene na njegovu porodicu ističući da je važno da građani razumeju značaj poštovanja pravila i institucija.

"Pristojni ljudi ove zemlje to dobro razumeju. Ljudi koji poštuju državu i vole svoju zemlju uvek će pronaći racionalnu argumentaciju i poštovati pravila, jer bez pravila nema države", rekao je Vučić.

Govoreći o navodima o upotrebi "zvučnog topa" na protest 15. marta prošle godine Vučić je ponovio da takvo sredstvo nije korišćeno i pozvao međunarodne službe da to provere.

"Siguran sam da će, kada prođe vreme manipulacija, svi videti istinu. Pozivam sve evropske službe i bilo koju ozbiljnu službu u svetu da dođe i proveri. Niko neće moći da kaže da je bio upotrebljen zvučni top. Niko. Tu nema nikakve dileme, stvari su čiste", rekao je Vučić. 

Želim da Srbija ima bolje univerzitete, studenti da idu u korak sa Evropom i svetom

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, povodom saopštenja Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu, da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i istakao da gleda u budućnost kao i da želi da omladina Srbije dobije bolje univerzitete i da ide u korak sa svojim kolegama iz Evrope i sveta.

"Naš je posao da brinemo o svojoj deci i nastavićemo to da radimo u skladu sa zakonom, u skladu sa Ustavom", rekao je Vučić za TV Informer.

On je istakao da se u tom saopštenju vidi da se oni plaše konkurencije i da su im bitne samo fotelje, a ne i dobrobit studenata.

"Niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno. I da su glasali, izglasali bi. To mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni našim studentima", rekao je Vučić za TV Informer.

Ukazao je da je ta današnja sednica zakazana da bi se studentima uskratila prava, a da on želi da mladost Srbije bude obrazovana i da ide u korak sa svetom.

"To je pitanje hoćemo li da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne, hoćemo li da imamo obrazovanu mladost, hoćemo li moći da idemo u korak sa svetom i što se tiče najnovijih tehnologija, ili ćemo da ostanemo u 1996. i 1997. godini otprilike, kada su ti profesori u 70 odsto slučajeva šetali po beogradskim ulicama i još zamišljaju da su tu da bi oslobađali nekoga od nečega, a ne da pruže obrazovanje našoj deci. I posebno je zanimljivo što je veliki deo njih uspeo u tome da obezbedi inostrane fakultete za svoju decu, ali nikako ne bi želeo da to obezbedi za drugu decu", rekao je Vučić.

Na predstojećem skupu ispred Skupštine roboti će igrati uz harmoniku

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da se pripema, kako je rekao, za četvrtak, petak, subotu i nedelju, kada će biti veliki i važni dani za našu zemlju i najavio da će građani na skupu ispred Skupštine Srbije moći da vide robote koji će igrati uz harmoniku, ali i najdužu zastavu Srbije dugu više od 500 metara.

Vučić je rekao za Informer da će na skupu koji će biti održan 27. juna biti razvijena zastava duga više od 500 metara i 10 metara širine koja je teška skoro tonu. Istakao je da predstoje veoma važni i odlučujući izbori za bućnost naše zemlje i pozvao građane da dođu i daju podršku.

"I mnogo toga ćemo imati da uradimo za građane i želim da im kažem šta je to sve i verujem da će oni biti zadovoljni našom borbom, našim angažmanom", rekao je Vučić.

Na pitanje da li će već u četvrtak ili petak biti otvoren autoput do Kraljeva i hoće li stvarno biti humanoidni roboti koji će igrati Moravac ispred Skupštine, Vučić je rekao da to ne može još sa stoprocentnom sigurnošću da potvrdi oko robota, ali da veruje da hoće.

"Ako bude sve u redu sa tim sad procedurama i čudima, verujem da će biti u redu. Biće zabavno za ljude, biće ogromna vrućina, sad najavljuju 36 stepeni. Prosto mi je, teško je da poverujem da kad god ili organizujemo ili bude najjača moguća kiša ili bude najjača moguća vrućina, ali valjda to tako ide. Nikada ne može ništa da dođe lako i lagano kao nekima drugima. Ali u svakom slučaju, biće zanimljivo, trajaće kratko i biće zanimljivo, pokazaćemo ljudima mnoge dobre stvari i moći će da vide, ja se nadam, i te robote. Imaćemo jednog mladića koji će da svira harmoniku, koji je fantastično talentovan, jedan od najtalentovanijih u našoj zemlji. I onda će ti roboti da igraju po taktovima te harmonike", rekao je Vučić.